Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Policyjni związkowcy szykują akcję „Lucyna”. Minister ich powstrzyma?
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 23.10.2024 08:41

Policyjni związkowcy szykują akcję „Lucyna”. Minister ich powstrzyma?

Policja
fot. Policja Śląska

Na początku października policyjni związkowcy poinformowali o zaplanowaniu strajku włoskiego, który ma być odpowiedzią między innymi na brak podwyżek. Protest swoim zasięgiem ma objąć między innymi Święto Niepodległości (11 listopada) i warszawski marsz. Tymczasem szef MSWiA zapowiedział, że już w piątek (25 października) siądzie do rozmów z przedstawicielami związków. 

Kryptonim „Lucyna”

Zapowiadane protesty mundurowych mają kryptonim „Lucyna” oraz przyjmą formę strajku włoskiego. W obliczu braku realizacji postawionych przez siebie postulatów, policjanci swoje obowiązki wykonywać będą z przesadną skrupulatnością, co sprawi, że nawet najprostsze czynności zajmą im o wiele więcej czasu, niż w normalnych warunkach. Uczestniczący w proteście funkcjonariusze zapowiedzieli też, że przestaną korzystać z prywatnych telefonów w pracy oraz – o ile będzie to możliwe - zamiast mandatów, stosować będą pouczenia. 

Akcja protestacyjna „Lucyna” ma potrwać od 30 października do 12 listopada. To oznacza, że obejmie między innymi 11 listopada, czyli Święto Niepodległości oraz warszawski marsz. 

Polacy nagle przestali kupować. "Konsument umarł": Czarny wtorek przechodzi do historii

Usiądą do rozmów

Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak zapowiedział w rozmowie z PAP, że w piątek 25 października spotka się ze związkowcami, by omówić ich postulaty. Jak podkreślił, cała sytuacja ma być rezultatem działania w jednym ze związków zawodowych, gdzie dochodzi do rywalizacji. Piątkowe rozmowy mają odbywać się z przedstawicielami pozostałych związków. Jak zapewnił minister, środków na policję w budżecie nie zabraknie. 

Mamy dodatkowe środki na policję w budżecie na rok 2025, dodatkowy miliard, i jesteśmy gotowi ze związkami zawodowymi - odpowiedzialnymi - siadać i rozmawiać. Będziemy rozmawiali z komendantem głównym, ze wszystkimi przedstawicielami, także i tymi, którzy próbują protestować, że to jest fatalna droga.

Rozmawiajmy o tym, jak poprawiać sytuację w policji, bo to nie tylko kwestia wynagrodzeń, kwestia dodatków mieszkaniowych, różnych działań, które chcemy podjąć na rzecz policjantów – powiedział szef MSWiA.

Postulaty protestujących

Jak informuje PAP, organizatorzy akcji protestacyjnej „Lucyna” domagają się powiązania budżetu policji z PKB. Oczekują także 15 proc. podwyżki dla funkcjonariuszy oraz pracowników policji, a także zmiany ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym tak, aby policjanci przyjęci do służby po 1 stycznia 2013 r. mogli uzyskać prawo do zaopatrzenia emerytalnego po 18 latach służby.

Wśród postulatów są także zmiany naliczenia emerytury dla policjantów przyjętych po 1 stycznia 2013 r. - z ostatniej pensji, a nie z 10 lat, wpisania pracowników policji do ustawy o policji, podwyżki w wysokości 1500 zł dla pracowników policji niezależnie od formy zatrudnienia, podniesienia świadczeń socjalnych do poziomu analogicznego jak w Wojsku Polskim oraz wprowadzenia dodatku metropolitalnego.