BiznesINFO.pl
Polsat przyspiesza rozwój 5G w Polsce. Solorz zarobi 7 mld zł.

Wikimedia, Patryk Korzeniecki

Polsat zarobi kolosalne pieniądze. Sprzeda infrastrukturę za 7 mld zł

27 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Polsat oraz Polkomtel sprzedają infrastrukturę za 7,07 mld zł. Zygmunt Solorz, właściciel obu spółek chce w ten sposób przyspieszyć rozwój 5G w Polsce. Kontrahentem właściciela Polsatu jest Cellnex Telecom z Hiszpanii.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak sprzedaż spółki wpłynie na rozwój 5G w Polsce

  • Jakie argumenty podają przedstawiciele Polsatu oraz Polkomtela

  • Jaki jest skutek transakcji

Polsat sprzedaje maszty 5G

Grupa Polsat zawarła z Cellnex Polska, polskim oddziałem spółki Cellnex Telecom, umowę sprzedaży 99,99 proc. akcji w spółce zależnej Polkomtel Infrastruktura. Ta ostatnia jest właścicielem m.in.: wież i masztów odpowiadających za 5G w Polsce.

Polsat nie ukrywa, że transakcja ma pomóc w rozwoju sieci 5G w Polsce. Spółka Zygmunta Solorza w oficjalnym komunikacie cytowanym przez money.pl podkreśliła, że wszystkie częstotliwości konieczne do świadczenia usług polskim klientom pozostaną w jej posiadaniu.

- Nasz zamiar, aby współpracować z Cellnex Telecom przy dalszym rozwoju naszej sieci mobilnej, ma na celu umożliwienie jeszcze szybszego i bardziej efektywnego kosztowo uruchamiania nowoczesnych usług łączności dla naszych klientów, w tym obecnie w szczególności w technologii 5G - powiedział cytowany przez portal Mirosław Błaszczyk, prezes Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu.

Przewidywane zamknięcie transakcji to październik 2021 r. Dzięki niej Cellnex Telekom zyska 7 tys. masztów 5G w Polsce, a do 2030 r. chce wybudować kolejne 1,5 tys. Warto wiedzieć, że transakcja wymaga zgody prezesa UOKiK.

Cyfrowy Polsat rośnie na giełdzie

- Biorąc pod uwagę liczbę operatorów w Polsce oraz liczbę obecnych lokalizacji stacji wierzymy, że dla szybszego rozwoju sieci mobilnych zarówno 5G, jak i kolejnych generacji oraz zapewnienia mieszkańcom Polski możliwie jak najlepszej jakości usług, kluczowym jest współdzielenie infrastruktury pasywnej i aktywnej i gracze mobilni muszą podążać i będą podążali w tym kierunku - mówi wiceprezes ds. strategii Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu Maciej Stec.

Grupa Polsat w opublikowanym przez siebie komunikacie podkreśla, że transakcja wzmocni jej możliwości inwestycyjne oraz zwiększy możliwości współpracy z innymi podmiotami w zakresie rozwoju sieci w Polsce. Polsat podkreśla, że sprzedaż masztów pomoże w zwiększeniu zadowolenia i satysfakcji klienta.

Z kolei Stec dodaje, że umowa Cellnexem pomoże zwiększyć ilość nadajników przy "zastosowaniu efektywnego kosztowo podejścia".

Na transakcji zyskuje Cyfrowy Polsat notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jak podaje BI, kurs akcji Cyfrowego Polsatu podskoczył w górę o 5,5 proc.

Podobne artykuły

Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Polska i Świat

Daniel Obajtek na wypłatę narzekać nie może. Tylko w 2020 zarobił niemal 1,3 mln zł

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News.Warszawa, 21.03.2021. Niedzielna msza podczas lockdownu.

Polska i Świat

Komunia czy ślub pomimo pandemii. Imprezy organizują w całym kraju

Czytaj więcej >
Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Pexels/Sora Shimazaki

Polska i Świat

ZUS zacznie od 16 maja. Dowie się o tobie jeszcze więcej

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska i Świat

Lockdown katastrofą dla gospodarki. Gowin: Tygodniowo Polska traci 2-3 mld zł

Czytaj więcej >
Jacek Sasin fot. Piotr Molecki / EAST NEWS

Polska i Świat

Jacek Sasin ma pomysł na reformę energetyki węglowej. Możemy zapłacić za nią miliardy złotych

Czytaj więcej >