Polska będzie ubiegać się o organizację meczu. Takiego jeszcze u nas nie było

Od przeszło 15 lat mecz organizowany jest wymiennie w kolejnych europejskich miastach, notując dwukrotnie Wielką Brytanię, Szwecję, Niemcy, Ukrainę, Włochy czy Hiszpanię - a skutecznie omijając Polskę. PZPN wystąpił z wnioskiem do Ministerstwa Sportu i Turystyki o zapewnienie administracyjnego zaplecza w staraniu się o ściągnięcie rozgrywek do Polski. Mamy już pierwszych konkurentów do tytułu organizatora.
Ministerstwo Sportu staje do wyścigu ze Szwajcarią i Walią
UEFA o inicjatywie PZPN poinformowała w październiku 2024 r., wówczas Polska Federacja złożyła wniosek w tej sprawie, typując do międzynarodowego konkursu warszawski stadion. Ostateczna decyzja zapadnie w maju 2025 r., więc czasu jest coraz mniej - tymczasem polski rząd podejmuje kroki legislacyjne, o które zawnioskował PZP, prosząc o wsparcie.
Wyścig więc ruszył; konkurentami są administracje Szwajcarii i Walii. Jeśli polski wniosek zostanie zatwierdzony, w Warszawie odbędzie się mecz kontynentalnej rangi, którego dotąd u nas nie było.
Zobacz też: Wykładowcy chcą pracować po wyrokach. Tak naprawdę zwątpili w państwo polskie
Mają DNA 15 mln ludzi, idą na sprzedaż. Gigantyczny upadek wielkiej firmyŚwiatowy mecz pierwszy raz może odbyć się w Polsce. Dla nas - za darmo
Resort sportu i turystyki, raportując o wniosku w tej sprawie z PZPN, przywołuje historię i kluczowe statystyki wokół Meczu Finałowego Ligi Mistrzyń UEFA, od 2010 r. organizowanego w szeregu miast organizatorskich: Londynie, Berlinie, Sztokholmie, Cardiff, Monachium, Kijowie, Turynie i Bilbao. Od północy, przez zachód po wschód kontynentu, z pominięciem, jak dotąd, Polski.
Rekordowym triumfatorem rozgrywek Ligi Mistrzyń jest francuski klub Olympique Lyonnais Feminin, który zwyciężył ośmiokrotnie. Obrońcą tytułu jest FC Barcelona Femeni, z łącznie zdobytymi czterema tytułami - przywołuje w projekcie ustawy o wsparciu inicjatywy PZPN Sławomir Nitras.
Co istotne, frekwencja podczas ostatniego meczu finałowego w Bilbao wynosiła ponad 50 tys. widzów, w Warszawie w 2027 r. - jeśli stolica wygra “przetarg” - przewiduje się całkowite zapełnienie obiektu. Przy kosztach z budżetu państwa równych zero, i bliskich zera dla samorządu Warszawy.
Ile to będzie kosztować?
Projekt ustawy przewiduje bowiem, że koszty organizacyjne dla Warszawy ograniczą się do promocji, będą więc uzależnione od podmiotowej decyzji radnych i ewentualnych kontraktów z PZPN. Wszystkie koszty pokrywa ten drugi, wnioskujący o wsparcie administracyjne, podmiot.
Od momentu przyznania PZPN organizacji Meczu zostaną podjęte odpowiednie działania organizacyjne, w tym decyzje dotyczące ewentualnego finansowania organizowanych wydarzeń promocyjnych. Założenia kosztów organizacyjnych dla Miasta Gospodarza zostały określone na zasadzie ogólnej, natomiast szczegółowe kwestie zostaną omówione już po etapie przyznania polskiej kandydaturze prawa do organizacji przedmiotowego Meczu. Organizacja Meczu nie rodzi skutków finansowych dla budżetu państwa - czytamy.
Po co PZPN angażuje ministerstwo?
Skoro projekt nie wymaga finansowania z budzetu, po co PZPN zwrocił się do ministerstwa z wnioskiem o formalne poparcie inicjatywy? Z projektu wynika, że wymaga tego UEFA. Potencjalny organizator musi wykazać, że jego administracja stoi za zgodą i wnioskiem o przeprowadzenie meczu w danym kraju. PZPN musi więc przedstawić gwarancje, na mocy której organ państwowy potwierdzi swoje zaangażowanie w organizację mistrzostw".
[…] Zapewni, że zostaną wprowadzone w życie i będą przestrzegane określone rozwiązania, których oczekuje UEFA w związku z tym wydarzeniem. UEFA wymaga udzielenia tego rodzaju potwierdzeń każdorazowo w sytuacji organizacji międzynarodowych wydarzeń piłkarskich. Celem udzielenia gwarancji jest ochrona praw UEFA oraz zapewnienie sprawnej i efektywnej organizacji wydarzenia - przywołuje minister.
Dodaje, że co do zasady wniosek PZPN i tak wpisuje się w strategię rozwoju i promocji futbolu kobiecego, czyli projektu realizowanego przez PZPN tj.: Strategię Piłki Nożnej Kobiet na lata 2022-2026.
Formalnie więc polska administracja państwowa będzie musiała zadbać o aspekty prawne, wizowe, podatkowe czy wizerunkowe, medyczne, z zakresu bezpieczeństwa publicznego (czyli zagwarantować udział służb bezpieczeństwa publicznego), koordynację ochrony antydopingowej itp. Minister projektem ustawy wyraził wolę zajęcia się zapleczem, o które wniósł zarząd PZPN.
Decyzja o przyznaniu organizacji Meczu zostanie podjęta i ogłoszona przez Komitet Wykonawczy UEFA w dniu 21 maja 2025 r.



































