Polska hamuje biznes? Jesteśmy jednym z 10 najtrudniejszych państw do prowadzenia firmy
Polska znalazła się w rankingu najtrudniejszych dla biznesu państw Europy na lokacie zamykającą pierwszą 10. Jak wynika z badania TMF Group, nasz kraj posiada jedne z najbardziej złożonych przepisów dotyczących prowadzenia działalności na Starym Kontynencie. Problemy piętrzą się oczywiście przed naszymi rodzimymi przedsiębiorcami, którzy nierzadko potrafią zgubić się w biurokratycznym natłoku, ale jak wskazuje dyrektor operacyjna TMF Group w Polsce, Dagmara Witt-Kuczyńska, zakładanie działalności w Polsce to spore wyzwanie dla osób zza granicy.
Firmy z zagranicy chcące rozpocząć działalność w Polsce spotykają się z dużym wyzwaniem. Wszystkie dokumenty korporacyjne muszą być wypełnione w języku polskim, a założenie firmy w przypadku podmiotów, których spółki-matki zlokalizowane są poza Polską może trwać bardzo długo. Takie czynniki powodują, że tak istotny rynek europejski jak Polska ma wysokie bariery wejścia, co z kolei zmusza inwestorów do bliskiej współpracy z lokalnymi partnerami, poruszającymi się swobodnie w zakresie krajowych regulacji - mówi Dagmara Witt-Kuczyńska.
Polska nie sprzyja biznesowi? Lepiej niż Niemcy, gorzej niż Czesi
Z kolei na 21. miejscu na świecie kraj nad Wisłą znalazł się w klasyfikacji dotyczącej złożoności środowiska biznesowego. Forsal.pl tłumaczy, że to lepiej, niż na Słowacji (6. miejsce) czy w Niemczech (7. miejsce), ale trudniej niż w Czechach (miejsce 48.) czy w Rosji (44. miejsce). Witt-Kuczyńska tłumaczy to z dynamiki zmieniających się przepisów prawa. W Polsce produkuje się ich tak dużo, że wyraźnie utrudnia to optymalne funkcjonowanie niejednemu biznesowi. Jednak to nie jest jedyny problem.
Stosunkowo wysokie miejsce Polski w rankingu oznaczające złożone warunki do prowadzenia biznesu wynika z często zmieniających się przepisów prawa; relatywnie trudnego dla inwestora zza granicy procesu zakładania firmy, a także wyjątkowo uciążliwych wymogów administracyjnych w obszarze sekretariatu korporacyjnego - czytamy w komunikacie do raportu.
Gdzie jest jednak najłatwiej otworzyć biznes, a gdzie najgorzej? Forsal.pl cytując raport "Global Business Complexity Index", wskazuje na Tajlandię, Kajmany, Curaçao oraz wyspę Jersey. Z kolei najmniej przyjazne dla biznesu środowiska to Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indonezja, Brazylia, a pierwsze niechlubne miejsce zajęła Grecja.