Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polska i Japonia razem w atomie. Podpisano ważną umową
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 07.11.2024 21:52

Polska i Japonia razem w atomie. Podpisano ważną umową

Marzena Czarnecka, Shinji Takeuchi
fot. Ministerstwo PRzemysłu

Polska podpisała z Japonią umowę o współpracy w sektorze energii atomowej. To efekt spotkania szefowej polskiego resortu przemysłu z wiceministrem gospodarki, handlu i przemysłu Japonii Shinjim Takeuchim. Współpraca z Krajem Kwitnącej Wiśni ma pozwolić Polsce na budowę nowych kompetencji atomowych.

Podpisanie memorandum

Polska minister przemysłu Marzena Czarnecka oraz japoński wiceminister Shinji Takeuchi spotkali się w Warszawie w czwartek 7 listopada. Jak ogłosił resort przemysłu, efektem spotkania jest podpisane memorandum o współpracy obu krajów w sektorze atomowym. 

Jak czytamy w komunikacie rządu, podpisany dokument jest potwierdzeniem zainteresowania dwustronną współpracą obu państw na rzecz rozwoju energetyki jądrowej jako technologii pozwalającej osiągać cele transformacji energetycznej oraz wpływającej pozytywnie na bezpieczeństwo energetyczne.

Polacy poczekają na podwyżkę zasiłku pogrzebowego. Resort podał nowy termin

Impuls do dalszej współpracy

Nawiązanie współpracy polsko-japońskiej ma również stanowić impuls do kooperacji na poziomie podmiotów gospodarczych i technologii przemysłowych. Polska chce skorzystać z faktu, że duże firmy japońskiego sektora jądrowego wykazują silne zainteresowanie rozwojem współpracy z firmami europejskimi. 

Elementem współpracy polsko-japońskiej w obszarze energii jądrowej jest także kooperacja z Japan Atomic Industrial Forum International Cooperation Centre (JAIF ICC - JICC) - działającym przy japońskim Ministerstwie Gospodarki, Handlu i Przemysłu (METI) – informuje rząd. 

Polska energetyka jądrowa

Jak tłumaczy resort przemysłu, firma JICC realizuje działania wspomagające budowanie kompetencji krajów wdrażających energetykę jądrową poprzez wymianę informacji, misje ekspertów oraz organizowanie warsztatów, konferencji i seminariów, w obszarach takich jak: rozwój zasobów ludzkich, komunikacja społeczna, bezpieczeństwo jądrowe oraz przygotowanie niezbędnej infrastruktury dla projektów jądrowych.

Japoński partner ma pomóc Rzeczypospolitej w realizowaniu programu polskiej energetyki jądrowej, a także budować polskie kompetencje atomowe. Ministerstwo nie odniosło się do doniesień, że Japończycy mogliby być zaangażowani w powstanie drugiej polskiej elektrowni jądrowej.