Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polska nie jest już największym schronieniem Ukraińców. Wybrali inny kraj
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 12.12.2024 13:53

Polska nie jest już największym schronieniem Ukraińców. Wybrali inny kraj

Ludzie
fot. Pxhere

Sytuacja związana z wojną w Ukrainie to dziś wciąż jedno z największych wyzwań dla Europy. Polska była jednym z pierwszych krajów, które otworzyły swoje granice dla Ukraińców uciekających przed koszmarem wojny i początkowo to właśnie nasz kraj stanowił schronienie dla największej ich liczby. Jak się jednak okazuje, dziś sytuacja wygląda już inaczej. 

4,2 mln uchodźców z Ukrainy

Od czasu wybuchu wojny na Ukrainie w lutym 2022 roku, Unia Europejska stanęła przed ogromnym wyzwaniem związanym z napływem uchodźców. Według danych Eurostatu, pod koniec października 2024 roku w krajach członkowskich UE przebywało blisko 4,2 miliona osób spoza Unii, które opuściły Ukrainę w wyniku barbarzyńskiej rosyjskiej agresji. 98,3 proc. to Ukraińcy.

Choć początkowo to Polska była głównym państwem przyjmującym uchodźców, obecnie na prowadzenie w tym względzie wysunęło się inne państwo, stając się dziś największym schronieniem dla osób korzystających z tymczasowej ochrony.

Drastyczne podwyżki kawy. Ceny już biją rekordy: producenci odkrywają karty. Co się dzieje?

Polska nie jest już liderem

Według danych opublikowanych przez Eurostat, na dzień 31 października 2024 roku, Polska, która początkowo przyjęła ogromną liczbę osób uciekających przed wojną, znalazła się na drugim miejscu z 983 880 uchodźcami (23,4 proc.). Na trzeciej pozycji uplasowały się natomiast Czechy z liczbą 379 370 osób (9,0 proc.). Najwięcej, bo aż 1 140 705 uchodźców z Ukrainy, gościły Niemcy. Stanowi to 27,2 proc. wszystkich objętych tymczasową ochroną w Unii Europejskiej.

Warto zauważyć, że mimo ogólnej stabilizacji liczby uchodźców na terenie Unii, Niemcy nadal odnotowują wzrost ich liczby – w październiku było to dodatkowe 11 370 osób (+1,0 proc.), podczas gdy w Polsce przybyło 4 045 uchodźców (+0,4 proc.), a w Hiszpanii 3 600 (+1,6 proc.).

Wśród uchodźców z Ukrainy widać wyraźną przewagę kobiet i dzieci. Dorosłe kobiety stanowią 45 proc. wszystkich objętych tymczasową ochroną, dzieci – 32 proc., a dorośli mężczyźni 23 proc.

Uchodźcy z Ukrainy fot Eurostat.png
fot. Eurostat

W innym ujęciu lider może zaskakiwać, Polska wciąż wysoko

Różnice w obciążeniu, które spadło na poszczególne państwa UE w związku z kryzysem, najlepiej obrazuje rozkład liczby uchodźców w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. Biorąc pod uwagę taki wskaźnik, obecnie najwięcej biorą na siebie Czechy, które wyróżniają się największym odsetkiem – 34,8 uchodźców na tysiąc mieszkańców. Polska z wynikiem 26,9 również znajduje się w czołówce, obok Estonii (25,3). Dla porównania, średnia unijna wynosi jedynie 9,3 osoby na tysiąc mieszkańców. 

To pokazuje w jak różnym stopniu sytuacja za naszą wschodnią granicą odbija się na Europie oraz naświetla jaskrawość poziomu wyzwań stojących przed poszczególnymi krajami w zakresie integracji i wsparcia uchodźców.