Polska sprowadza węgiel. Jest dużo możliwości
Polska produkuje znaczne ilości węgla, jednak Polacy obawiają się, że w sezonie grzewczym może zabraknąć tego surowca. Okazuje się, że istnieje całkiem sporo możliwości sprowadzenia węgla z zagranicy.
Przyczyny sprowadzania węgla
W większości (80 %) popyt na węgiel w Polsce był zaspokajany przez krajowe źródła. Polska również węgiel z Rosji, co roku ok. 8 mln ton (10 %). Po wybuchu wojny polski rząd nałożył embargo na rosyjski węgiel.
Koszty wydobycia węgla w Polsce należą do najwyższych na świecie, przez co taniej sprowadzić go z zagranicy. Światowe rynki węgla są jednak dobrze zaopatrzone, ponadto oferują węgiel dobrej jakości.
Płynie do nas węgiel z całego świata
Jak podaje Portal Morski, w najbliższym czasie do polskich portów przypłynie 12 statków z węglem z różnych stron świata. Wcześniej węgiel do Polski dostarczały statki z takich krajów jak Indonezja RPA, Mozambik, Kazachstan, USA, Kolumbia i Holandia.
Premier Mateusz Morawiecki nakazał PGE oraz Węglokoks sprowadzenie 4,5 mln ton węgla. PGE Paliwa już realizuje kontrakty importowe na potrzeby grupy PGE.
Innymi słowy jest dużo możliwości, skąd sprowadzić węgiel. Problemem może być jednak jego cena, gdyż ta przed sezonem grzewczym z pewnością będzie rosnąć.