Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Polski Ład niekorzystny dla bogatszych seniorów. Dłuższa praca im tylko zaszkodzi
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 21.05.2021 02:00

Polski Ład niekorzystny dla bogatszych seniorów. Dłuższa praca im tylko zaszkodzi

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania
East News, Zofia i Marek Bazak

Rząd zachęca do dłuższego stażu pracy, ale Polski Ład uderzy w pracujących najdłużej. Nowy porządek Zjednoczonej Prawicy sprawi, że emeryci z najwyższymi świadczeniami muszą liczyć się z ich obniżką.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego Polski Ład uderzy w najbogatszych emerytów

  • Ile mogą stracić na zmianach

  • Kiedy zmiany wejdą w życie

Polski Ład uderzy w emerytów

Zjednoczona Prawica od lat zachęca Polaków do pracowania pomimo osiągniętego wieku emerytalnego. Prezydent Andrzej Duda kilka lat temu podkreślał, że obniżenie wieku emerytalnego daje Polakom prawo wyboru do tego, czy chcą dalej pracować.

Ogromna część emerytów decyduje się na dalszą pracę, choć wiek emerytalny pozwala na odejście. Wielu z nich tłumaczy, że wciąż czuje się świetnie, a dłuższa praca oznacza wyższą emeryturę.

Polski Ład dotyka składki zdrowotnej, a przez to mogą stracić najbogatsi emeryci. Obecnie składka zdrowotna pobierana jest przez ZUS w wysokości 9 proc. Następnie Zakład potrąca 17 proc. podatku dochodowego, od którego odliczane jest 7,75 proc. wysokości składki zdrowotnej.

Taki mechanizm jest bardzo istotny w przypadku rozliczeń podatkowych, które pozwalają w znaczący sposób zmniejszyć PIT. Po zmianach, które proponuje Zjednoczona Prawica, skończy się możliwość odliczania składki zdrowotnej od podatku.

Emeryci a Polski Ład

Rząd próbuje zrekompensować to zwiększeniem kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych, jednakże na tych zmianach zyskają jedynie najbiedniejsi seniorzy. Ci, którzy pobierają świadczenia wyższe niż 2,5 tys. złotych brutto, zapłacą więcej.

Jak wylicza Business Inisder, emeryt, który pobiera 3 tys. złotych brutto zapłaci jedynie 6 tys. złotych podatku. Ten, który inkasuje 5 tys. złotych brutto i więcej, straci. W przypadku takich emerytów kwota wolna od podatku nie będzie w stanie zrekompensować zmian w kwestii składki zdrowotnej.

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że problem starty na świadczeniach emerytalnych dotnie 5 proc. emerytów. Emerytury wyższe niż 5 tys. złotych brutto pobiera obecnie ok. 300 tys. Polaków, którzy rocznie na zmianach mogą stracić nawet kilka tysięcy złotych.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że planowane zmiany w zakresie emerytur mają wejść w życie już od przyszłego roku. W tym samym czasie mają wejść przepisy dotyczące składki zdrowotnej.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]