Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Technologie > Polski raper chce sprawdzić, czy Ziemia jest płaska. "Lecimy w kosmos" powiedział i wystartował
Paula Drechsler
Paula Drechsler 14.09.2023 12:08

Polski raper chce sprawdzić, czy Ziemia jest płaska. "Lecimy w kosmos" powiedział i wystartował

człowiek
YouTube/Akash

Poznański raper Akash, znany wcześniej jako AK-47, ruszył z projektem, który ma udowodnić, że nasza planeta wcale nie jest kulista. Wykorzystuje do tego różne zdobycze techniki. Swoimi przemyśleniami oraz pracami nad eksperymentem twórca dzieli się m.in. na Instagramie. “Lecimy w kosmos moi drodzy, pod sklepieniem niebieskim”, napisał. Co mu z tego wyszło?

Co z tą Ziemią? Płaskoziemcy w Polsce

Poglądy na temat kształtu Ziemi były w przeszłości bardzo zróżnicowane, a wpływ na to miały między innymi wierzenia odmiennych kultur. Przykłady wymienia to np. Zintegrowana Platforma Edukacyjna, która podaje, że np. Majowie uznawali, iż nasza planeta ma formę dysku, natomiast starożytni Hindusi uważali, że Ziemia ma kształt lotosu i spoczywa na grzbietach czterech słoni, zaś one – na skorupie wielkiego żółwia pływającego w ogromnym oceanie. Jedynie nieliczna garstka uczonych przypuszczała, że Ziemia jest kulą.

Pogląd, że Ziemia jest kulista ugruntował najwybitniejszy myśliciel grecki - Arystoteles (384 - 322 p.n.e.). Platforma Edukator objaśnia, że przedstawił on wówczas dowody, które w znacznym stopniu znajdują potwierdzenie również dziś. Kulistość naszej planety uczony uzasadnił m.in. na podstawie cienia Ziemi widocznego w czasie zaćmień Księżyca. Tak dokładniej, Ziemia ma kształt elipsoidy obrotowej, czyli bryły o kształcie zbliżonym do kuli, ale spłaszczonej na biegunach i powstającej przy obrocie elipsy dookoła krótszej osi. Dochodzi do tego zróżnicowane ukształtowanie terenu i mamy nieidealnie, ale wciąż kulisty obiekt.

Teoria płaskiej Ziemi jest jednak wciąż żywa. Jak wynika z badania IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza) na 2021 r., Polacy płaskoziemcom za bardzo nie wierzą, ale jednak da się znaleźć w naszym kraju zwolenników tej teorii. Obliczono, że aż 4 proc. Polaków wierzy, że Ziemia jest płaska. Wśród nich jest najwyraźniej również Adam Kubiak, raper z Poznania znany jako Akash, który właśnie wystartował z projektem udowadniającym, że Ziemia nie jest kulą.

NASA ujawni raport o UFO. „Zapotrzebowanie na odpowiedzi jest duże” Wyczekiwana nowość w WhatsApp jest już w Polsce. Co wnosi i jak z niej korzystać?

Obalanie heliocentryzmu. Polak na bakier z teorią Kopernika

Temat kształtu Ziemi zaprząta głowę poznańskiego twórcy od lat, od czym wspominają różne serwisy zajmujące się sceną rapu w Polsce, m.in. glamrap.pl, czy rapnews.pl. Już w zeszłym roku Akash pisał:

- Największy sekret dzisiejszych czasów. Ziemia to trójwymiarowa czasoprzestrzeń z horyzontem i perspektywą zaprojektowana w konkretnej gęstości. Żadnych kulistych planet, żadnej przestrzeni kosmicznej, żadnego ogromnego słońca oddalonego o miliony kilometrów… To projekcja umysłu, o wysoce zaawansowanej matematycznie matrycy, poruszająca się po "ograniczonej" płaszczyźnie, zawartej w firmamencie, szerzej zwanym "kopułą nieba". Tak, nazwijcie mnie odklejonym od tej kopuły.

Teraz raper poszedł o krok dalej i zorganizował misję, która ma na celu zebranie dowodów na to, że Ziemia nie jest kulista. Chce podważyć również heliocentryzm. W teorii heliocentrycznej Ziemia jest jedną z planet, która obracając się wokół własnej osi w cyklu dobowym, krąży wokół Słońca, tłumaczy encyklopedia PWN.

– Jestem w trakcie projektu, który będzie – lokalnie oczywiście – obnażał kłamstwa heliocentryczne poprzez serię pewnych działań. Poprzez matematykę i własną naukę obalimy ten heliocentryzm. Mój najbliższy czas będzie skłaniał się ku projektowi dokumentalnemu na temat płaszczyznowości Ziemi – mówił Akash i właśnie zrealizował swoje zapowiedzi.

36 tysięcy metrów nad Ziemią i 700 GB danych

Jak informuje serwis rapnews.pl, Kubiak wypuścił w powietrze sześć balonów, które zostały wyposażone w kamery 360 stopni. Specjalne urządzenia mają za zadanie dostarczyć twórcy danych o kształcie naszej planety.

- Witam moi drodzy. To się dzieje, wypuszczamy sześć kamer w Stratosferę, w kosmos, pod sklepieniem niebieskim. Kamery 360, dwie sztuki. Lecimy w kosmos moi drodzy, pod sklepieniem niebieskim. Pozdrowienia – przekazał Akash swoim obserwatorom na Instagramie, rozpoczynając start balonów.

Serwis epoznan.pl podaje, że projekt zakończył się częściowym powodzeniem, a mianowicie balony rzeczywiście wzniosły się na dużą wysokość - 36 tysięcy metrów nad Ziemią. Lot balonów można było śledzić w sieci, do czego twórca zachęcał na swoim profilu w mediach społecznościowych. Według ustaleń dziennikarzy oraz doniesieniom samego rapera balonom udało się pozyskać dane i bezpiecznie wrócić na ląd. Teraz raper ma do przeanalizowania 700 GB materiału, a na wyniki jego eksperymentu będzie trzeba nieco poczekać.

Screen ze strories na Instagramie Akasha, pokazuje ujęcie Ziemi z góry i opisy dotyczące projektu

Fot. Instagram @ak47officialpl

Większość osób komentujących sprawę odnosiła się do wypowiedzi i pomysłów twórcy sceptycznie lub nieprzychylnie, jednak znalazł on również swoich fanów. Już teraz możemy też podsunąć kilka argumentów przemawiających za tym, że nie ma co liczyć na przełom w związku z eksperymentem rapera. Dobrze wypunktował te zagadnienia m.in. magazyn National Geographic.

Dowody na to, że Ziemia nie jest płaska

Można podać co najmniej 10 argumentów przemawiających za tym, że teoria o płaskiej Ziemi jest błędna. Jednak wiele osób zapewne z chęcią dowie się, jakiego rodzaju wnioski na podstawie swojego eksperymentu wysnuł raper. Tymczasem bazując na encyklopedii i treści tematycznego artykułu z National Geographic, podajemy niektóre dowody na to, że Ziemia nie jest płaska.

1. Księżyc - Już Arystoteles, obserwując zaćmienia naszego naturalnego satelity, zwracał uwagę, że kształt ziemskiego cienia jest okrągły.

2. Obrazy na horyzoncie - Nadpływające z oddali statki nie pojawiają się od razu w całości w polu widzenia, tylko zdają się wypływać spod wody, a złudzenie optyczne wynika właśnie z kulistości Ziemi. 

3. Konstelacje gwiazd - Gdyby Ziemia była płaska, przesuwając się od Równika na północ lub południe, nie można by było obserwować „chowania się" jednych konstelacji i wyłaniania kolejnych. 

4. Cienie - Wraz z biegiem czasu w ciągu dnia cienie będą się zmieniać.

5. Obserwowanie otoczenia z wysokości - Gdyby Ziemia była płaska, różnica wysokości nie miałaby wielkiego znaczenia podczas obserwacji otoczenia. Tymczasem im wyżej się znajdujemy, tym dalej sięga nasz wzrok. 

6. Podróż samolotem - Maszyny te nie wypadają poza krawędź Ziemi podczas lotu i są w stanie okrążyć ją bez zatrzymania się. Ponadto np. lecąc przez Atlantyk, przez większość czasu będzie można dostrzec krzywiznę Ziemi na horyzoncie.

7. Inne planety - Lata badań dostarczyły naukowej wiedzy o tym, jak wyglądało powstawanie i kształtowanie się planet. W 1610 r. Galileusz obserwował księżyce Jowisza krążące wokół niego i opisał je jako małe planetki orbitujące wokół większej. To i kolejne badania doprowadziły do konkluzji, że wszystkie planety są kuliste i krążą wokół Słońca. 

8. Strefy czasowe - Czemu w Nowym Jorku jest inna godzina niż w Warszawie? Ponieważ Słońce oświetla Ziemię z różnych stron wraz z jej obrotem wokół własnej osi. Gdyby była płaska, w każdym jej punkcie pora dnia byłaby taka sama. 

9. Grawitacja - Gdyby Ziemia była dyskiem, grawitacja w jej różnych częściach byłaby zróżnicowana, bo odległość ciał na jej powierzchni od środka byłaby inna, a tym samym gdzieś niedaleko krawędzi moglibyśmy podskakiwać na wysokość wielu metrów.

10. Zdjęcia kosmosu - Nie jest trudno je znaleźć, pochodzą zarówno od amatorów, jak i od specjalistów i stanowią najbardziej dosłowny i najmocniejszy argument za kulistym kształtem planet, również naszej. Szczególnie te poczynione przez agencje kosmiczne bezpośrednio z kosmosu w kierunku Ziemi.

Tagi: Nauka