Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Biznes > Polskie firmy bankrutują na potęgę. Te branże radzą sobie najgorzej
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 18.01.2025 08:05

Polskie firmy bankrutują na potęgę. Te branże radzą sobie najgorzej

Biurko
Fot. Photo by Alesia Kazantceva on Unsplash

Rok 2024 przyniósł znaczący wzrost liczby upadłości polskich firm. Z danych opublikowanych w raporcie wywiadowni gospodarczej MGBI wynika, że w ubiegłym roku ogłoszono upadłość 436 przedsiębiorstw, co stanowi wzrost o 10,7 proc. w porównaniu z 2023 rokiem. Dane pokazują, że najgorzej radzą sobie przedsiębiorstwa z trzech branż.

Wzrost liczby upadłości

To nie są dobre wiadomości dla polskich przedsiębiorców. Z raportu "Postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne. Raport 2025" wynika, że liczba upadłości w 2024 roku znacząco wzrosła w porównaniu do lat wcześniejszych. W 2023 roku ogłoszono 394 upadłości, a w 2024 ich liczba wzrosła do 436, co stanowi wzrost o 10,7 proc.

Eksperci zauważają, że jest to kontynuacja trendu wzrostowego, który rozpoczął się już w 2023 roku. Przypomnijmy, że w latach 2018-2019 liczba upadłości firm oscylowała wokół 600 rocznie, a w 2020 roku, w wyniku pandemii, nastąpił spadek liczby postępowań upadłościowych, które utrzymywały się na poziomie poniżej 400 do 2023 roku. Pojawiły się pytania o to, jakie mogą być przyny tego zjawiska.

Polacy przez dekady robili tam zakupy. Wkrótce kultowe miejsca znikną, a tysiące osób straci pracę Kolejna wielka sieć wkracza na polski rynek. Ruszyła rekrutacja

Branże najbardziej dotknięte upadłościami

Z analizy danych MGBI wynika, że w 2024 roku największy odsetek upadłości dotyczył firm z branży przetwórstwa przemysłowego, handlu hurtowego i detalicznego oraz budownictwa. Najwięcej bankructw ogłoszono w przetwórstwie przemysłowym - 106, w handlu - 94, oraz w budownictwie - 61.

Trudności finansowe w tych branżach były widoczne na każdym kroku. Zmniejszony popyt, rosnące koszty pracy, szczególnie po dwukrotnych podwyżkach minimalnego wynagrodzenia, a także wysokie ceny energii i problemy z dostępem do zewnętrznego finansowania, stały się poważnymi przeszkodami dla wielu firm.

Rekordowy wzrost postępowań restrukturyzacyjnych

Nie tylko liczba upadłości wzrosła w 2024 roku, ale także liczba postępowań restrukturyzacyjnych. W ubiegłym roku zainicjowano rekordową liczbę 4 457 postępowań restrukturyzacyjnych, co stanowi wzrost o 7,4 proc. w porównaniu z rokiem 2023. Widać więc rosnące zainteresowanie przedsiębiorców tą metodą ratowania swoich firm przed niewypłacalnością.

W 2024 roku najwięcej postępowań naprawczych zarejestrowano w branży handlowej - 941, następnie w budownictwie - 688, a w przetwórstwie przemysłowym - 646.

Dlaczego firmy popadają w kłopoty?

Ekspertka Sylwia Szerenos, kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny w Continuum Restrukturyzacje sp. z o.o. w rozmowie z portalem infor.pl wymieniła czynniki, które przyczyniły się do trudnej sytuacji polskich firm.

Malejący popyt, rosnące koszty pracy, trudności w uzyskaniu zewnętrznego finansowania czy ceny energii, to wyzwania uniwersalne, na które wskazywali przedsiębiorcy ze wszystkich branż. Do tego dochodziły jeszcze zupełnie nowe trudności branżowe właściwe dla konkretnych gałęzi gospodarki, ze szczególnym wskazaniem na transport, budownictwo czy handel - wyjaśnia Szerenos.

Zestawienie firm, które ogłosiły upadłość w 2024 roku, potwierdza te obserwacje. Najwięcej upadłości dotyczyło firm z branży przetwórstwa przemysłowego, handlu hurtowego i detalicznego oraz budownictwa. W szczególności w przypadku firm budowlanych obserwowano wyraźne problemy związane z rosnącymi kosztami materiałów budowlanych, brakiem rąk do pracy oraz opóźnieniami w realizacji zamówień.