Warszawski sąd ogłosił postępowanie sanacyjne wobec tej znanej firmy, otwierając drogę do restrukturyzacji i ochrony przed egzekucjami komorniczymi. Sieć sklepów DUKA sprzedająca artykuły wyposażenia wnętrz, zmaga się z poważnymi trudnościami finansowymi i prawnymi. Wierzyciele sieci mogą teraz starać się o zwrot części utraconych pieniędzy.
Polską markę CCC zna chyba każdy. Teraz firma znana z dużej oferty obuwia w przystępnych cenach rusza z nową propozycją dla klientów. Liczy, że zyska ich uwagę dzięki sieci sklepów odzieżowych, które wkrótce mają podbić całą Polskę. Sklepy nowej marki Worldbox mają zyskać klientów wśród mieszkańców mniejszych miejscowości, zwłaszcza młodszych klientów, którzy kupią towary znanych i lubianych marek, takich jak Rebook, Guess, 4F i nie tylko.
Od 1 listopada 2024 roku polscy przedsiębiorcy mogą skorzystać z nowego rozwiązania - tzw. wakacji składkowych, wprowadzonego przez rząd w odpowiedzi na obietnice wyborcze. Rozwiązanie to umożliwia zwolnienie z płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden, dowolny miesiąc w roku. Można zaoszczędzić nawet 1600 zł!
Lear Corporation, amerykańska firma specjalizująca się w produkcji komponentów motoryzacyjnych, ogłosiła masowe zwolnienia w swoim zakładzie w Pikutkowie, położonym w Brzeskiej Strefie Gospodarczej pod Włocławkiem (woj. kujawsko-pomorskie). Pracę straci ponad 600 osób. Te informacje zaskoczyły lokalną społeczność i wywołała falę niepokoju wśród pozostałych pracowników. Proces ten, jak poinformowano, ma rozpocząć się jeszcze w grudniu i zakończyć w marcu przyszłego roku.
Niespełna rok po śmierci znanego informatyka i przedsiębiorcy Janusza Filipiaka jedną z największych spółek informatycznych w Polsce znów czekają zmiany. Dzieci zmarłego milionera zrezygnowały z pełnienia funkcji w zarządzie Comarchu. Spółka wydała komunikat w tej sprawie.
Od 1 listopada 2024 roku muszą przygotować się na rozszerzenie sieci płatnych dróg w Polsce. Rozszerzenie obejmie dodatkowe 1,6 tys. km odcinków dróg, co oznacza, że ich liczba wzrośnie do ponad 5 tys. km. Celem zmian jest zwiększenie wpływów na rozwój infrastruktury, a także redukcja emisji CO2 i promowanie transportu kolejowego.
To smutny dzień dla polskiego i zagranicznego środowiska biznesu. Nie żyje Henryk Lipka, założyciel firm SuperDrob oraz Viandes Riviera Lipka Frères. Znany na całym świecie przedsiębiorca zmarł w wieku 80 lat. Informację o jego odejściu przekazał syn - César Lipka, który pożegnał ojca we wzruszających słowach.
Działalność gospodarczą w Polsce regulują przepisy mające na celu ochronę zdrowia publicznego oraz zapewnienie bezpiecznych warunków sanitarno-higienicznych. Jednym z kluczowych organów kontrolnych, odpowiedzialnych za nadzór nad przestrzeganiem tych zasad, jest Państwowa Inspekcja Sanitarna (PIS). Po tragicznej powodzi sprzed miesiąca instytucja rozpoczęła masowe kontrole.
Po czterech latach obecności w Polsce sieć kawiarni Cofix ogłosiła upadłość. Wiele wskazuje na to, że musi to oznaczać jej całkowitego wycofania z rynku. co to oznacza dla polskich klientów? Wokół firmy pojawiły się kontrowersje związane z powiązaniami z Rosją. Co wiadomo o właścicielu i dlaczego pojawił się na liście sankcyjnej?
Historia upadku i sprzedaży Ursusa to temat, który budzi silne emocje – szczególnie gdy legendarny producent traktorów po trzech przetargach znalazł nowego właściciela. Czy M.I. Crow sp. z o.o. - firma istniejąca na rynku zaledwie kilka miesięcy, przywróci dawną świetność polskiej marce?
W Polsce jednym z kluczowych problemów w środowisku pracy staje się przepracowanie. Badania wskazują, że Polacy spędzają w pracy ponad 40 godzin tygodniowo, co powoduje zmęczenie fizyczne i psychiczne oraz wpływa na obniżenie motywacji. Okazuje się, że jesteśmy jednym z najbardziej przepracowanych narodów w Unii Europejskiej.
Polski rynek jest otwarty na import różnych towarów z zagranicy. Dzięki temu konsumenci mają szeroki wybór towarów, które są dostępne w korzystnych cenach. Niestety sytuacja staje się poważna, gdy któryś z importowanych produktów zaczyna negatywnie wpływać na rodzimą gospodarkę, a polscy producenci zaczynają splajtować. Przedstawiciele branży cementowej biją na alarm i twierdzą, że ich zakładom grozi upadek przez towar napływający z zagranicy.
Polskie firmy coraz częściej zmagają się z zadłużeniem wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Średnia kwota zaległości jest już o ponad 20 proc. większa niż rok temu. Kwota, jakiej przeciętny przedsiębiorca nie zapłacił ZUS-owi w wymaganym terminie jest naprawdę spora. Co stoi za tym niepokojącym trendem i jakie są jego przyczyny?
Na pytanie: „z czym wam się kojarzy sukcesja?” jedna ze studentek odpowiedziała SUKCESJA i ja! Właściciele firm myślą, że to zrobienie testamentu albo założenie fundacji rodzinnej. Mamy wciąż “interesujące” interpretacje tego, czym jest sukcesja Warto podkreślić, że my mówimy o sukcesji wizjonerów, a nie Jagiellonów. Dotykamy tematu, który nie jest ich trzecim, ale pierwszym dzieckiem”. O wyzwaniach związanych z sukcesją, czyli przekazaniem sterów w firmie kolejnemu pokoleniu, Dariusz Dziduch miał przyjemność porozmawiać z Adrianną Lewandowską, prezeską i założycielką Instytutu Biznesu Rodzinnego.
Polskie przedsiębiorstwa muszą mierzyć się z rzeczywistością, która często odbiega od tego co przepisy mówią o podatkach. Choć według przepisów nominalna stawka CIT wynosi 19 proc., raporty pokazują, że firmy faktycznie płacą znacznie więcej. Jakie są przyczyny tego zjawiska i jakie wyzwania stawia przed nimi polski system podatkowy?
Na koniec pierwszego półrocza 2024 r. dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wykazały, że średnie zadłużenie aktywnych płatników wzrosło do 31,4 tys. zł, co oznacza wzrost o 18,5% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, gdy wynosiło ono 26,5 tys. zł. Jest źle, a podobno ma być jeszcze gorzej.
Walcownia Rur Andrzej już od kilku miesięcy jest w procesie likwidacji oddziału. Nadzieją dla zakładu był prywatny inwestor z Ukrainy, który mógł odwrócić jego los. Optymizm opuszcza jednak pracowników, tak jak ci powoli opuszczają przedsiębiorstwo.
Polska spółka Rafako złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości. Po dużych problemach finansowych gigant energetyczny musiał podjąć radykalną decyzję. Podano informację, dlaczego główny śląski pracodawca podjął taką decyzję.
Mimo sankcji i innych ograniczeń Rosjanie wciąż mogą zarabiać na terenie Unii Europejskiej. Nasz południowy sąsiad daje im niezwykle korzystne warunki do rozwoju swoich biznesów. Na niebezpieczeństwo uwagę zwracają Niemcy.
Producent farb Dulux zapowiedział poważne zmiany. Pracę ma stracić aż 2000 osób. To potrzeba oszczędności popchnęła firmę do podjęcia tak radykalnych decyzji. W Polsce również znajdują się jej fabryki.
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowały ważny komunikat. Okazuje się, że planowany projekt budowy fabryk Intela w Niemczech i w Polsce został zamrożony. Wszystko przez to, że firma boryka się z poważnymi problemami finansowymi. Przedstawiamy szczegóły.
Klienci z Dolnego Śląska będą zawiedzeni. Znana w całej zachodniej Polsce piekarnia po 24 latach zamyka działalność. Sąd wydał postanowienie o upadłości tradycyjnej polskiej piekarni Machela. Wiadomo, gdzie mogą zgłaszać się dłużnicy przedsiębiorstwa.
Z początkiem września Bank Pekao S.A. wprowadził wyjątkowe propozycje dla osób prowadzących małe firmy. Są to dwa nowe rachunki, które od początku do końca przygotowano specjalnie dla nich - Konto Biznes z Żubrem i Konto Oszczędnościowe Biznes. Bank pomyślał również o szeregu dopłat i promocjach powitalnych.
„Nierówność warunków, w jakich konkurujemy, sprawia problemy. Mamy jednak pewną przewagę nad platformami azjatyckimi. One nie mają takiej możliwości” — mówi dyrektor ds. relacji zewnętrznych, pełnomocnik zarządu LPP.
Polska gospodarka nabiera rozpędu, a polskie firmy coraz częściej stają się graczami na europejskiej arenie. Jakie zmiany czekają brytyjskie przedsiębiorstwa, a które z nich mogą już niedługo znaleźć się w rękach Polaków?
Pompy ciepła w ostatnim czasie zyskały ogromną popularność i wiele osób decyduje się na właśnie taki rodzaj ogrzewania. Młode małżeństwo z Bydgoszczy również postanowiło zainwestować w pompę ciepła. Umowa została podpisana, para wpłaciła zaliczkę, a firma, która miała wykonać zlecenie została postawiona w stan likwidacji. Rodzina straciła pieniądze, ale to jeszcze nie wszystko. Poszkodowanych jest więcej.
W październiku 2024 roku w życie wchodzą przepisy umożliwiające przedsiębiorcom skorzystanie z nowej ulgi, która pozwoli im wstrzymać się od płacenia składki ZUS przez jeden wybrany miesiąc w roku. Jest to odpowiedź na obietnice wyborcze złożone w trakcie kampanii w 2023 roku. Chociaż pierwotnie rozważano wprowadzenie całkowicie dobrowolnego ZUS-u, ostatecznie zdecydowano się na bardziej ograniczoną wersję tego rozwiązania.
Do skarbówki spływają dziesiątki tysięcy donosów dotyczących między innymi prowadzenia firmy “na czarno” czy pochodzenia majątku. Wiadomo, kto najczęściej wysyła takie zgłoszenia do fiskusa. Wiele osób może zdziwić fakt, kim zazwyczaj są autorzy donosów. Przedstawiamy szczegóły.