BiznesINFO.pl Polska i Świat Polskie muzeum numerem jeden w prestiżowym rankingu. Wyprzedziło nawet Nowy Jork i Londyn
Fot. Adam Burakowski/East News

Polskie muzeum numerem jeden w prestiżowym rankingu. Wyprzedziło nawet Nowy Jork i Londyn

12 lutego 2025
Autor tekstu: Julia Bogucka

Gdy doszło do jego otwarcia, niewiele osób spodziewało się takiego rozwoju wydarzeń. Teraz okazało się, że polskie muzeum uplasowało się na samym szczycie prestiżowego rankingu. Zdeklasowana konkurencja to popularne części świata, mowa m.in. o Nowym Jorku, Rotterdamie i Londynie.

Polskie muzea cieszą się zainteresowaniem

Choć marząc o zwiedzeniu słynnych muzeów, myślimy najczęściej o Luwrze, Belwederze czy londyńskim Muzeum Historii Naturalnej, to wcale nie oznacza, że na własnym podwórku nie mamy się czym pochwalić . Ostatnie lata to czas rekordów wielu polskich instytucji, wielki sukces odnotował między innymi Zamek Królewski na Wawelu. W ciągu 2024 roku muzeum odwiedziło ponad 3,8 mln osób, co stanowi wynik 1,3 mln wyższy, niż w ciągu poprzednich dwunastu miesięcy .

EN_00911637_0002.jpg
Fot. JACEK KOZIOL/East News

Niemal każdego roku możemy się pochwalić różnymi sukcesami związanymi z polskimi instytucjami na tle innych rozsianych po całym świecie . Jedno z ostatnich zestawień ujawniło jednak, że udało nam się osiągnąć pierwsze miejsce w zestawieniu bardzo prestiżowego portalu.

Po raz kolejny okazało się, że mimo kontrowersji da się osiągnąć sukces . Jeszcze niedawno to muzeum wywoływało u niektórych kpiący uśmieszek, u innych zaś oburzenie. Teraz jasne jest, że ta inwestycja się opłacała.

Unia Europejska może się rozszerzyć. Padły nazwy 8 krajów: niektóre są nieoczywiste
Kolejna fala emigracji. Milion Ukraińców planuje ruszyć w drogę

Rok 2024 przyniósł wiele nowości w dziedzinie sztuki

Minione dwanaście miesięcy to bardzo ważny okres w świecie polskiej sztuki i kultury. Do grona najistotniejszych wydarzeń, w których wzięliśmy udział w 2024 roku , jest bez wątpienia otwarcie Muzeum Sztuki Współczesnej w nowej siedzibie. Ta została umiejscowiona na placu Defilad w bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki .

Otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej to jeden z najważniejszych elementów przemian, jakie w ostatnich latach zachodzą w centrum Warszawy. Nowe Centrum Warszawy — to projekt, który realizujemy w Śródmieściu. Dzięki niemu przestrzeń staje się bardziej przyjazna i wygodna dla wszystkich — mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

EN_01636383_0016.jpg
Fot. Wojciech Olkusnik/East News

O sukcesie nowego otwarcia z pewnością świadczy fakt, że już w pierwszy weekend gmach odwiedziło 50 tys. osób . To nie uciszyło jednak głosów krytycznych wobec inwestycji.

Wygląd nowej siedziby muzeum od razu zwrócił uwagę Polaków i to niekoniecznie w ten dobry sposób. Wiele osób uznało, że bryła, choć bardzo nowoczesna, nie pasuje do otoczenia, w którym się znalazła . Zwrócono uwagę między innymi na wysoki stopień minimalizmu w obliczu tak różnorodnych stylów architektonicznych dookoła. Budynek porównywano do konsoli do gier, pralki czy sklepu spożywczego . Mimo krytyki nowo otwarte muzeum zyskało jednak uznanie na świecie.

Zobacz: Nowa opłata w sklepach: padła konkretna data, choć w Lidlu i Biedronce już się zaczęło

Polskie muzeum na szczycie prestiżowego rankingu

Do oficjalnego otwarcia nowej placówki doszło w październiku 2024 roku, minione kilka miesięcy wystarczyło, aby podbić serca znawców sztuki . To właśnie inauguracje działalności muzeów były brane pod uwagę w zestawieniu przygotowanym przez słynny portal Lonely Planet, a na jego szczycie znalazło się właśnie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie .

Jedna z najmłodszych i najbardziej prężnych instytucji w Polsce wreszcie ma swój dom. Założone dopiero w 2005 roku MSN skupia się na dziełach polskich artystów, wykonanych w XX i XXI wieku, a zwłaszcza od zakończenia zimnej wojny. Ponadto przez dwie dekady nomadycznych wystaw muzeum nie bało się odnosić do bieżących gorących tematów politycznych - tłumaczą autorzy.

Twórcy rankingu odnieśli się również do krytyki bryły muzeum zaprojektowanej przez amerykańskiego architekta Thomasa Phifera , podkreślając jej minimalizm i masywność. Ich zdaniem ma ona swoje duże zalety, które wpływają na popularność miejsca.

Po otwarciu spotkał się z krytyką za - zdaniem niektórych - architektoniczną nieśmiałość, a nawet nijakość. Jednak w zalanym światłem centralnym atrium znajdują się podwójne klatki schodowe, które przyciągają gości do galerii.

Wewnątrz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odnajdziemy kino, foyer, audytorium, przestrzeń edukacyjno-wykładową, galerię wystaw czasowych , sklep oraz kawiarnię . Duże zamieszanie wokół otwarcia, nawet pomimo braku dostępnych wystaw, doprowadziło placówkę na szczyt listy. Wśród pokonanych instytucji znalazły się te na terenie Stanów Zjednoczonych , Japonii, a także Wielkiej Brytanii . Poniżej cała lista:

  1. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie;
  2. Yale Center for British Art, New Haven, USA;
  3. The Frick Collection, Nowy Jork, USA;
  4. Nowe Muzeum Sztuki w Naoshimie, Japonia;
  5. V&A East Storehouse, Londyn, Wielka Brytania;
  6. Studio Museum in Harlem, Nowy Jork, USA;
  7. Narodowe Muzeum Fotografii, Rotterdam, Holandia;
  8. Zayed National Museum i Muzeum Guggenheima, Abu Zabi, ZEA.
Wniosek o uchylenie immunitetu Zbigniewa Ziobry. Adam Bodnar wnioskuje o areszt
Nawet 1800 złotych na mieszkanie. Donald Tusk ogłosił decyzję
Obserwuj nas w
autor
Julia Bogucka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Żywo zainteresowana polską polityką oraz mechanizmami zarządzającymi mediami społecznościowymi. Fanka gier komputerowych i malarstwa amatorskiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat