BiznesINFO.pl Finanse POLSKIE START-UPY. JAK OSIĄGNĄĆ SUKCES Z UNIJNYM WSPARCIEM?
Materiał Partnera

POLSKIE START-UPY. JAK OSIĄGNĄĆ SUKCES Z UNIJNYM WSPARCIEM?

7 maja 2021
Autor tekstu: Barbara Daszuta

Masz dobry pomysł na biznes i chciałbyś założyć start-up. Skąd wziąć kapitał? Jak uniknąć pułapek rynkowych? Jak zdobyć klientów? Z pomocą przychodzą tu Fundusze Europejskie. Z ich wsparcia korzysta już 1/3 polskich start-upowców. Jak to robić skutecznie, opowiedzą nam Ci, którzy już odnieśli sukces na rynku.

Dwie najciekawsze dziś propozycje kompleksowego wsparcia dla start-upów to Platformy startowe dla nowych pomysłów oraz oferta funduszy Venture Capital. Obie ze wsparciem z unijnych pieniędzy. W obu przypadkach o pomoc mogą ubiegać się projekty na różnych etapach rozwoju. Doskonałym przykładem firm zbudowanych dzięki takiemu wsparciu są Pakomatic i SEEDiA. Pakomatic od 5 lat z sukcesem dostarcza inteligentne skrytki paczkowe. Ich innowacyjny projekt stworzył nowy trend na rynku deweloperskim. Ale żeby to się stało, na wstępnym etapie firma skorzystała z oferty Platform startowych z Programu Polska Wschodnia.

SEEDiA natomiast, 4 lata temu dostała pomoc z PFR Stater i pieniądze z Funduszu BValue. Obecnie firma podbija rynek solarnymi dozownikami płynów do dezynfekcji, które można montować w miejscach publicznych.

Co łączy firmy Pakomatic i SEEDiA? To, że obie zaczynały od innowacyjnego pomysłu i jako start-upy otrzymały pomoc z Funduszy Europejskich. Czy każda nowa firma to start-up? Przyjrzyjmy się definicji. Start-up to nowo utworzona firma, która szuka najlepszego dla siebie sposobu funkcjonowania. Takiego, który zapewniłby jej rozwój i zyski. Przedsiębiorstwa zaliczane do tej kategorii są najczęściej związane z technologiami informacyjnymi i komunikacyjnymi (ICT) oraz sektorami high-tech. Co więc sprawia, że firma jest start-upem? Przede wszystkim:

  • krótka historia działalności,

  • innowacyjność,

  • wyższe niż w przypadku tradycyjnych przedsięwzięć ryzyko,

  • wyższy zwrot z inwestycji w przypadku sukcesu.

Istotą start-upu jest więc innowacyjny sposób myślenia i tworzenia produktów czy usług.

Co wyróżnia polskie start-upy?

Przede wszystkim to, że są młode – zarówno pod względem wieku właścicieli, jak i czasu obecności na rynku. Założycielami są najczęściej osoby po 30-tce (46%) oraz 20-latkowie (28%). Aż 61% polskich start-upów działa krócej niż 2 lata, w tym 29% mniej niż rok.* Tymczasem, na przykład w USA przeciętny założyciel start-upu ma 42 lata i działa na rynku od 4 lat! Nasze start-upy są też wyjątkowo elastyczne i nawet w pandemii radzą sobie bardzo dobrze.

Skąd wziąć pieniądze na realizację pomysłu? Ze wsparciem przychodzą Fundusze Europejskie, które oferują start-upom znacznie więcej niż tylko pieniądze. To „znacznie więcej” oznacza m.in kontakty i dostęp do know-how, które są wyjątkowo ważne dla początkujących biznesów. Taki sposób myślenia o pomocy określa się jako „smart money”. Smart money – co to takiego? To podejście do finansowania, które oprócz pieniędzy przewiduje także aktywną pomoc w budowaniu relacji branżowych, inicjowanie kontaktów z jednostkami naukowymi i badawczymi oraz pozyskiwanie środków na dalszy rozwój. Wszystko to w zamian za udziały w przedsięwzięciu. To właśnie taki rodzaj kompleksowego podejścia do pomocy oferują Platformy startowe dla nowych pomysłów oraz fundusze Venture Capital dofinansowane unijnymi pieniędzmi. Sprawdźmy, co mają do zaproponowania start-upom.

Platformy startowe

Platformy startowe dla nowych pomysłów z Programu Polska Wschodnia to wsparcie nie tylko dla nowo założonych przedsiębiorstw. Obejmuje ono też te osoby, które na razie mają tylko innowacyjny pomysł. Warunkiem jest, że będziesz działał na terenie Polski Wschodniej, czyli w województwach: lubelskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, podkarpackim lub świętokrzyskim. Pełną listę Platform startowych znajdziesz tutaj: https://www.parp.gov.pl/component/grants/grants/platformy-startowe#programy

Platformy startowe tworzą grupy partnerów, którzy zapewniają know-how, zaplecze techniczne i biurowe, kontakty branżowe. Kim są partnerzy? To przede wszystkim parki technologiczne, Aniołowie Biznesu, fundusze Venture Capital, uczelnie wyższe, przedsiębiorstwa z dużym doświadczeniem w konkretnych branżach oraz spółki doradcze.

Możesz skorzystać z ich pomocy na etapie inkubacji , to znaczy podczas prac nad przejściem od pomysłu do konkretnej koncepcji biznesowej. W drugim etapie występujesz o bezzwrotną dotację inwestycyjną (do 1 mln zł) na wdrożenie swojego pomysłu.

Oni już skorzystali

Tę wielowymiarowość wsparcia doceniają firmy, które korzystały z takiej pomocy. Jedną z nich jest Pakomatic .

– To właśnie ten aspekt: motywacji do pracy nad obszarem sprzedażowym, fachowe doradztwo oraz nawiązane kontakty doceniam najbardziej… – mówi współzałożyciel firmy, Łukasz Łapiński.

Proces inkubacji to okres wytężonej pracy. My skupialiśmy się przede wszystkim na rozwoju produktu oraz koncepcji jego sprzedaży. Ale naszym celem był także etap drugi, czyli pozyskanie dofinansowania – dodaje.

Sięgnięcie po pomoc z Funduszy Europejskich okazało się strzałem w dziesiątkę. – Firma działa na rynku już piąty rok. Produkujemy i dostarczamy automaty paczkowe do wielu klientów firmowych. W tym do największych deweloperów mieszkaniowych w Polsce. Większość z nich zdecydowała się wprowadzić nasze produkty jako standard do wszystkich nowych inwestycji. I na tym nam najbardziej zależało, aby wykreować trwałą zmianę na rynku – opowiada drugi ze współzałożycieli, Wojciech Łapiński.

To właśnie dzięki Platformie startowej bracia Łapińscy mogli przejść od innowacyjnego pomysłu do dobrze rokującego modelu biznesowego.

Gdzie jeszcze można szukać wsparcia? Fundusze Venture Capital

Najprościej mówiąc, są to unijne pieniądze z Programu Inteligentny Rozwój (POIR), dostępne za pośrednictwem inwestorów. Pieniądze z POIR trafiają do funduszy Venture Capital, które udzielają wsparcia innowacyjnym przedsiębiorstwom na różnych etapach rozwoju. Na finansowanie możesz liczyć, kiedy dopiero pracujesz nad swoim pomysłem, ale również wtedy, kiedy potrzebujesz pieniędzy na prace badawczo-rozwojowe lub wejście na zagraniczne rynki. W tym przypadku, podobnie jak w Platformach startowych, otrzymasz nie tylko pieniądze, ale również dostęp do potencjału inwestora: kontaktów biznesowych, wiedzy i doświadczenia.

Instrumenty finansowe oferowane za pośrednictwem funduszy Venture Capital to kilka różnych rozwiązań. Są one dopasowane do różnych etapów rozwoju oraz charakteru przedsięwzięcia.


Nazwa instrumentu

Dla kogo?

Ile?

Więcej informacji

PFR Starter

Dla przedsiębiorstw na najwcześniejszym
etapie rozwoju (w tym w fazie inkubacji)

Do 4 mln,

min. 20% wkładu własnego

https://pfrventures.pl/dla-funduszy/PFR-Starter.html

PFR Biznest

Dla przedsiębiorstw we wczesnej
fazie rozwoju

Do 4 mln,

min. 50% wkładu własnego

https://pfrventures.pl/dla-funduszy/PFR-Biznest.html

PFR Otwarte Innowacje

Dla przedsiębiorstw w fazie rozwoju
lub wczesnej fazie rozwoju,
które planują innowacyjne projekty technologiczne
oparte o działania B+R

Od 5 do 60 mln,

min. 40% wkładu własnego

https://pfrventures.pl/dla-funduszy/PFR-Otwarte-Innowacje.html

PFR KOFFI

Dla przedsiębiorstw, które
są w fazie wzrostu lub planują ekspansję
na rynki zagraniczne

Do 60 mln,

min. 50% wkładu własnego

https://pfrventures.pl/dla-funduszy/PFR-KOFFI.html

PFR NCBR CVC

Dla przedsiębiorstw technologicznych,
które są w fazie wzrostu
lub planują ekspansję na rynki zagraniczne
i poszukują innowacyjnych rozwiązań
w obszarach ważnych dla polskiej gospodarki

Do 60 mln,

min. 50% wkładu własnego

https://pfrventures.pl/dla-funduszy/PFR-NCBR-CVC.html

Unijne pieniądze oferowane za pośrednictwem funduszy Venture Capital to idealne rozwiązanie, jeśli potrzebujesz pieniędzy, aby wejść na rynek ze swoim produktem. Sprawdzi się również wtedy, gdybyś chciał zaangażować się w działania B+R. Ogromną zaletą tego typu finansowania jest brak wniosku o dotację i oczekiwania na ocenę, co często zniechęca start-upy.

Tak było z firmą SEEDiA , która skorzystała z PFR Stater i otrzymała pieniądze z Funduszu BValue.

Środki te pozwoliły nam rozwinąć naszą technologię, zarówno cześć software'ową, jak i elektronikę. Jako firma działająca w obszarze Smart City i małej elektromobilności, projektujemy własne rozwiązania i mamy sporo kosztów związanych z badaniami i rozwojem – mówi Artur Racicki, współzałożyciel firmy.

Dobre rady dla tych, którzy chcą skorzystać

Zarówno założyciele SEEDiA, jak i Pakomatic, dzięki unijnym pieniądzom zrealizowali swoje marzenia. Dziś mają innowacyjne produkty i wyznaczają trendy w swoich branżach. Jakich rad udzieliliby tym, którzy dopiero mają pomysł na biznes?

Łukasz Łapiński, Pakomatic:

– Na początku skup się przede wszystkim na wytypowanym rynku docelowym. Warto go zbadać i zrozumieć. Sprawdź, czy problem, którym chcesz się zająć, jest wystarczająco pilny i ważny, żeby zbudować dochodowy biznes. Czy ktoś już robi coś podobnego lub w przeszłości robił? Jak mu poszło? Czy jest konkurencja lub substytuty?

Artur Racicki, SEEDiA:

– Są sytuacje, kiedy rozwój pomysłu jest zbyt kapitałochłonny, żeby robić to samodzielnie i wtedy z pomocą mogą przyjść Fundusze PFR Venture Capital.

Wszyscy przedsiębiorcy podkreślają, że trzeba być elastycznym i gotowym na zmiany. Twój pomysł pewnie zostanie poddany jeszcze wielu modyfikacjom. Wybrany docelowy segment klientów może ulec zmianie lub poszerzeniu. Teraz tego nie wiesz… Ale wiedza i doświadczenie mentorów, z której będziesz korzystał w ramach Platform startowych czy funduszy Venture Capital, pomogą Ci przejść przez najtrudniejszy etap Twojego nowego biznesu. A środki unijne zapewnią stabilne źródło finansowania.

* Dane pochodzą z raportu „Polskie Startupy 2020, Covid Edition” wydanego przez Fundację Startup Poland

undefined

Materiał informacyjny Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej

Obserwuj nas w
autor
Barbara Daszuta

Copywriter. Absolwentka UKSW, z wykształcenia: teolog, pedagog i dietetyk kliniczny. Po godzinach: gamerka i miłośniczka technologii 4K (koc, książka, kawa, kot)

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat