Polskiej branży IT brakuje tysięcy pracowników
W kategorii zatrudnionych pracowników IT Polsce brakuje 147 tys. pracowników do wyniku Unii Europejskiej. Tak wynika z szacunku Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jak się jednak okazuje, braki są znacznie większe.
Jak podaje portal Interia.pl, specjaliści IT na rynku pracy to 3,5 proc. wszystkich zatrudnionych osób. Współczynnik jest mniejszy od średniej UE wynoszącej 4,5 proc.
Brakuje specjalistów
Polski Instytut Ekonomiczny wyciągnął wniosek, że pod względem zatrudnienia rynek IT stanął w miejscu. 42 proc. wakatów na stanowiskach specjalistów IT ma być trudnych do obsadzenia. W celu likwidacji problemu zatrudnienia, potrzebnych jest aż o 350 proc. więcej absolwentów kierunków STEM (np. inżynierii, technologii, matematyki).
Problem jest jeszcze bardziej poważny. Według szacunków Software Development Association Poland, nieobsadzonych miejsc pracy w polskim IT ma być ponad 300 tys. Liczba ta ma cały czas iść w górę.
Według Związku Przedsiębiorców i Pracodawców cytowanego przez Interię, polskie władze nie mają kontroli nad czynnikami w tym względzie. Chodzi tutaj m.in. o decyzje młodzieży nt. swojej przyszłości zawodowej czy sytuację w sektorze IT w sensie ogólnym.
Związek Przesiębiorców i Pracodawców: poszerzyć CIT estoński
Z drugiej strony, ZPP podaje że są narzędzia zdolne do poprawy sytuacji. Przede wszystkim, do całego sektora IT należałoby zastosować CIT estoński, z którego większość firm IT skorzystać nie może z powodu struktury właścicielskiej.
Do tego, problemem jest nieobjęcie IT częścią ulg podatkowych - według ZPP, chodzi m.in. o ulgę na prototyp. Związek proponuje poszerzyć definicję produktu w celu objęcia usług i oprogramowania w uldze na produkcję próbną.
Zdaniem Związku, luka na rynku pracy w IT jest poważną przeszkodą na drodze rozwoju zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej. Zamknięcie luki jest wyzwaniem przyszłości, potrzebna w tym kontekście jest korelacja działań we wsparciu zatrudnienia i rozwoju firm.