Pomoc sąsiedzka 2023. Już niebawem będzie można za to otrzymać wynagrodzenie
W drugiej połowie sierpnia w Dzienniku Ustaw RP opublikowano ustawę z dnia 28 lipca br. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw. Dla obywatela ważne jest m.in. to, iż w rezultacie do systemu pomocy społecznej wejdą usługi opiekuńcze świadczone w formie usług sąsiedzkich. Ustawa zacznie obowiązywać z dniem 1 listopada. Kto będzie mógł skorzystać z sąsiedzkiej pomocy, a kto będzie ją świadczył i ile na tym zarobi?
Co to jest pomoc sąsiedzka?
Zdarza się, że możemy kompletnie nie zdawać sobie sprawy z tego, iż w naszym najbliższym otoczeniu znajdują się osoby, którym przydałoby się wsparcie w podstawowych czynnościach życiowych (zrobieniu zakupów, przygotowaniu posiłków, umówieniu do lekarza) czy opiece higieniczno-pielęgnacyjnej. Już niebawem, dzięki nowelizacji wspomnianej wyżej ustawy, osoby potrzebujące będą mogły skorzystać z pomocy swoich sąsiadów, a gmina może wypłacić im za to wynagrodzenie.
W tym miejscu wyjaśnić należy, że samopomoc sąsiedzka i usługi sąsiedzkie nie są nowością – realizowano je w ramach różnego rodzaju projektów, również współfinansowanych ze środków unijnych. Natomiast od listopada będziemy już mieli ramy prawne dotyczące pomocy sąsiedzkiej jako formy realizacji usług opiekuńczych.
Sąsiedzkie usługi opiekuńcze – kto może skorzystać, a kto je świadczyć?
Usługi sąsiedzkie nie są świadczeniem finansowym, tylko rodzajem usługi opiekuńczej, z której może skorzystać osoba samotnie gospodarująca, niepozostająca w związku małżeńskim i niemająca wstępnych ani zstępnych. Jak czytamy na portalu gazeta.pl, rada gminy będzie mogła dostosować tę formę pomocy do potrzeb mieszkańców i ewentualnie złagodzić kryteria. Chodzi np. o osoby, które mają rodzinę, ale mieszka ona daleko od nich, więc na co dzień nie jest w stanie ich wspierać.
Osobą wykonującą usługi sąsiedzkie musi być pełnoletnia i nie mieć powiązań rodzinnych z osobą, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie; nie może być ani oddzielnie zamieszkującym małżonkiem, ani wstępnym lub zstępnym. Spełniony musi zostać warunek zamieszkiwania w najbliższej okolicy beneficjenta pomocy sąsiedzkiej. Konieczne jest też złożenie oświadczenia o zdolności pod względem psychofizycznym do świadczenia takich usług i ukończenie szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Poza tym osoba świadcząca usługi sąsiedzkie musi zostać zaakceptowana i przez osobę, której będzie pomagać, i przez organizatora usług sąsiedzkich.
Pomoc sąsiedzka 2023 – ile za godzinę?
Organizatorem usług sąsiedzkich będą gminy i to one dopiero ustalą szczegółowe warunki przyznawania usług sąsiedzkich, ich wymiar i zakres oraz sposób rozliczania wykonywania takich usług. Portal gazeta.pl informuje, że prawdopodobnie podstawą takiej współpracy będzie umowa zlecenie, a wynagrodzenie za godzinę pracy w takiej formie wynosi 23,50 zł brutto.