Ponowne przeliczenie emerytury i renty. Kto może skorzystać?
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z możliwości ponownego przeliczenia wysokości emerytury. Wniosek mogą złożyć osoby, które posiadają prawo do tego świadczenia lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Kto się do niego kwalifikuje i jak o niego wnioskować?
Kto może złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury lub renty?
W określonych przypadkach istnieje możliwość ponownego przeliczenia emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Złożenie wniosku obowiązuje te osoby, które :
- podczas składania wniosku o przyznanie świadczenia nie posiadały wszystkich dokumentów za okresy ubezpieczenia, które można uwzględnić przy obliczaniu świadczenia;
- aktualnie mogą udokumentować swoje zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub rentę, a także zarobki, jakie uzyskały po przyznaniu świadczenia;
- po przyznaniu świadczenia pracowały lub opłacały składki na ubezpieczenie społeczne.
Dla kogo ponowne przeliczenie emerytury i renty?
Ponowne przeliczenie jest możliwe także w przypadku emerytur przyznanych na nowych zasadach . W sytuacji, gdy emeryt uzyskał nowe dowody, które mają wpływ na wysokość kapitału początkowego, ponieważ dotyczą one okresów składkowych i nieskładkowych bądź wynagrodzenia za okres, który przypada przed przyznaniem emerytury.
Dodatkowo złożenie wniosku może okazać się korzystne dla kobiet, które przed 1999 rokiem wychowywały dzieci . Wówczas do ich kapitału może być doliczonych maksymalnie 6 lat opieki nad dziećmi. Jak podaje portal biznes.interia.pl, z ponownego przeliczenia emerytury mogą skorzystać także seniorki , które płaciły składki do OFE i przeszły na emeryturę przed 1 października 2017 roku. Ważne jest, aby miały one ukończone 65 lat, ale nie przekroczyły podwyższonego wieku emerytalnego dla mężczyzn.
ZOBACZ: Nawet 620 zł co miesiąc bez względu na wiek. ZUS wypłaci pieniądze, decyzja w 30 dni
Ponowne przeliczenie emerytury – jak złożyć wniosek?
Chcąc otrzymać ponowne przeliczenie emerytury lub renty, musimy osobiście, przez pełnomocnika lub listownie, złożyć wniosek ERP0, który znajduje się na stornie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych . Do niego należy dołączyć dokumenty, które potwierdzają okres zatrudnienia i otrzymywane wynagrodzenia. Zakład będzie miał 30 dni na podjęcie decyzji od momentu wyjaśnienia okoliczności ostatniego wyliczenia.
Źródło: biznes.interia.pl