Popularna marka walczy o przetrwanie. Zamkną 500 sklepów
Te sklepy odzieżowe z zielonym logo położone zazwyczaj w centrach dużych miast i w galeriach handlowych zna prawie każdy. Sieć walczy o odzyskanie rentowności, dlatego w ciągu najbliższych dwóch lat musi zamknąć 500 sklepów. Zapadła też decyzja w sprawie losów pracowników tej firmy. Nie wszyscy mogą odetchnąć z ulgą.
Polscy klienci pokochali ich ubrania
Prosty design ubrań bez przesadnych zdobień i dużych logo oraz duży wybór kolorów - za to klienci kochali produkty włoskiej marki Benetton. Teraz przyszłość firmy stanęła pod znakiem zapytania. Jak donoszą zagraniczne media. nowy dyrektor generalny - Claudio Sforza wprowadza plan restrukturyzacji sieci Benetton, aby firma mogła powrócić na ścieżkę wzrostu. Jego zdaniem ma to być ostatnia szansa, aby ocalić firmę. Według włoskich mediów przyczyną tej decyzji mają być straty finansowe.
Skandal na jarmarku świątecznym w polskim mieście. Tak zakonnice wspierały Putina Dawniej Polacy zarabiali na tym ogromne sumy. Teraz nie mają na co liczyćZamkną kilkaset sklepów
Jak podaje włoski portal "Milano Finanza", Benetton zaliczył w 2023 r. ogromne straty w wysokości 230 mln euro. Przedstawiciele firmy mają nadzieję, że uda się je odrobić w ciągu najbliższych dwóch lat.
Według doniesień włoskich mediów elementem restrukturyzacji tej firmy odzieżowej ma być zamknięcie 500 sklepów we Włoszech. O tym czy cięcia dotkną także innych krajów, na razie nie nic nie wiadomo. W sumie Benetton ma ponad 6 tys. sklepów w 120 krajach, w tym 33 salony w Polsce, m.in. w Krakowie, w Warszawie i Katowicach.
Zobacz także: Polska drogeria znika z rynku. Wcześniej rozda towar za grosze
Wiadomo, co czeka pracowników firmy odzieżowej
Zmiany planowane są od kilku miesięcy. Porozumienie w sprawie restrukturyzacji podpisano z pracownikami w lipcu 2024 roku, a kilka dni temu odbyły się ostateczne rozmowy w tej sprawie z przedstawicielami włoskich związków zawodowych.
Firma planuje też zamknięcie fabryki w Chorwacji, a zakłady w Tunezji i Serbii mają ograniczyć produkcję i koszty. Przedsiębiorstwo planuje również ograniczyć produkcję odzieży i skupić się na bardziej rozpoznawalnych markach. Choć Benetton nie ogłasza zwolnień grupowych, sytuacja części pracowników może się zmienić. Firma ogłosiła program redukcji czasu pracy dla prawie tysiąca pracowników oraz program dobrowolnych odejść z odprawami w wysokości 50 tys. euro.
Zobacz też: Polski kolos odzieżowy upada. Zadłużeni po uszy przygotowali już szalupę