Posiadasz nieruchomość? Szykuj się na bardzo ważne zmiany. Musisz się pospieszyć
Nad projektem ustawy likwidującym prawo użytkowania wieczystego obradował dziś Senat. Decyzja podjęta przez izbę wyższą parlamentu niestety nadal nie wskazuje konkretnego terminu wprowadzenia zmian.
Likwidacja prawa użytkowania wieczystego w senacie
Pod koniec maja nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw obradował Sejm. W głosowaniu z 26 maja izba niższa przytłaczającą większością głosów przyjęła projekt.
Na początku czerwca, jak wynika z informacji na stronie Senatu, projekt trafił do izby wyższej. Został on skierowany do prac w dwóch komisjach.
Złe informacje dla wielu Polaków. Fiskus upomni się o pieniądzeZmiany są spore
Głównym przedmiotem, który porusza ustawa, jest likwidacja prawa użytkowania wieczystego. Jak podawał w maju portal Interia.pl, podmioty posiadające grunty w użytkowaniu wieczystym będą mogły nabyć je na własność. Chodzi tu chociażby o spółdzielnie mieszkaniowe, przedsiębiorców czy osoby fizyczne.
Nie jest to jednak jedyna zmiana. Zakup pierwszego mieszkania ma być zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych, a 6 mieszkań w jednej inwestycji będzie objęty 6 proc. PCC.
Problemy w Senacie
I chociaż użytkownicy wieczyści danej nieruchomości będą mieli 12 mies. od wejścia ustawy w życie na wystąpienie z roszczeniem jej zakupu na własność, tak obserwowanie kiedy ustawa wejdzie w życie może być trudne. W Senacie pojawiły się bowiem drobne problemy z jej procedowaniem.
Projekt ustawy procedowano na posiedzeniu 21 czerwca. Jak wynika z informacji na stronie Senatu, podczas dyskusji zostały złożone wnioski o charakterze legislacyjnym. W efekcie projekt ponownie skierowano do odpowiednich komisji - tymczasem Senat ma czas na rozpatrzenie projektu do końca czerwca.