Posłowie chcą czasowo zawiesić zakaz sprzedaży węgla niespełniającego norm jakościowych
Sejmowa komisja gospodarki rozpatrzyła poprawki do projektu ustawy o wsparciu przedsiębiorców w związku z wysokimi cenami energii. Zaproponowała także, by czasowo zawiesić zakaz sprzedaży węgla brunatnego niespełniającego norm.
Czasowe zniesienie zakazu sprzedaży węgla niespełniającego norm
Sejmowa komisja gospodarki zaproponowała, by czasowo zawiesić zakaz sprzedaży węgla brunatnego niespełniającego norm jakościowych oraz kary za jego sprzedaż. Poprawkę w tej sprawie zgłoszono do projektu ustawy ws. wsparcia przedsiębiorców w związku z wysokimi cenami energii.
Teoretycznie poprawka nie ma związku z rozpatrywanym projektem i wymaga wprowadzenia nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, na co zwracali uwagę legislatorzy.
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda przyznał, że uwagi te są zrozumiałe, ale odrębny proces legislacyjny wprowadzający te zmiany byłby pracochłonny. "Odstępstwo od reguł czynimy, by zapewnić surowiec do ogrzewania domów. Jest to czasowe, do 30 kwietnia 2023 r., więc ten sezon traktujemy wyjątkowo z oczywistych względów " - powiedział Buda.
Wsparcie przedsiębiorców w związku sytuacją na rynku energii
Komisja Gospodarki i Rozwoju rozpatrzyła siedem poprawek zgłoszonych w trakcie drugiego czytania do projektu ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii.
Ustawa przewiduje, że w drodze ustawy rząd może przyjąć program udzielania przedsiębiorcom pomocy. Określi także kryteria otrzymania wsparcia.
Zgodnie z projektem programy wsparcia dla przedsiębiorców ma być nadwyżka finansowa zgromadzona w Funduszu Rekompensat Pośrednich Kosztów Emisji (FRPKE), a także środki pochodzące z pożyczki z budżetu państwa w wysokości 5 mld zł w 2023 roku.
Projekt trafi teraz do trzeciego czytania (głosowania). (PAP)