Zadziwiający apel do Polaków. Mają nie lepić uszek na Wigilię
Z tego artykułu dowiesz się:
Jaką propozycję miał marszałek Brzezin
Jakie produkty można kupić od lokalnych producentów
Jak dowiedzieć się o lokalnych prodtukach
Potrawy wigilijne w tym roku zamówmy od lokalnej gastronomii
Jak radzi Brzezin, w tym roku potrawy wigilijne lepiej zamówić z gastronomii niż samemu uwijać się kuchni. Money.pl wskazuje, że regionalny samorząd jeszcze na początku pandemii zachęcał mieszkańców do wspierania lokalnych producentów z sieci "Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle". Przed świętami wystosowano ponowny apel.
- Wiele regionalnych i lokalnych przedsiębiorstw zmaga się z niewyobrażalnie trudną sytuacją materialną, spowodowaną zamrożeniem branży gastronomicznej - mówił marszałek województwa.
Marek Gustaw Brzezin zachęca, aby nie kupować potraw wigilijnych w dużych sieciach handlowych. Regionalna oferta Warmii i Mazur jest szeroka, bo można wybierać wśród produktów producentów miodu, wędlin, ryb, pieczywa, serów, oraz restauracji, które z racji na obostrzenia, sprzedają żywność na wynos.
- Pomóżmy im przetrwać ten trudny czas i wybierzmy zakupy na lokalnych targowiskach, zamiast w wielkich sieciach handlowych. Pokażmy, że jesteśmy solidarni i nie jest nam obojętny los regionalnej gospodarki - apelował marszałek.
U regionalnych producentów zaopatrzymy się w potrawy wigilijne
Sieć "Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle" jest największym tego typu stowarzyszeniem w Polsce i liczy aż 139 członków. We wtorek 8 grudnia do sieci przyjęto kolejnych sześć lokalnych firm. Regionalnym producentom przyznaje się certyfikaty potwierdzające jakość i pochodzenie produktów.
Jak pisze na stronie sieci, przedsiębiorstwa do niej należące oferują żywność regionalną, która nawiązuje do kuchni staropolskiej, warmińskiej, mazurskiej, ukraińskiej, litewskiej, rosyjskiej czy pruskiej. To też bez problemu kupimy znane z polskich stołów potrawy wigilijne, czy składniki potrzebne do ich przygotowania.
Do sieci należą restauracje takie jak np. "U Wokulskiego" w Ostródzie, "Dwór Kaliszki" w Białej Piskiej, czy "Gęsia Chata" w Iławie. Są również sklepy np. mleczarnia rzemieślnicza "Roguska Struga", oraz producenci oferujące ryby jak np. Tradycyjna Wędzarnia Warmińska w Purdzie.
Interesującym członkiem "Dziedzictwa Kulinarnego Warmia Mazury Powiśle" jest również projekt prospołeczny Naturalna Żywność Sp. z. o. o. (non profit), który wspiera osoby wracające na rynek pracy oraz lokalną żywność. Spółka oferuje m.in. regionalne produkty zbożowe, pigwoniadę z Ełki, a także pasztety roślinne firmy Mazur Food z Sorkwit, który z racji na brak mięsa sprawdzi się jako potrawa wigilijna.
Więcej informacji można pozyskać na stronie dziedzictwokulinarne.pl, na której znajdziemy mapę z przedsiębiorstwami należącymi do "Dziedzictwa Kulinarnego Warmia Mazury Powiśle". Dzięki temu jesteśmy w stanie sprawdzić, czy w naszej okolicy nie znajduje się gastronomia, którą możemy wesprzeć w trudnej sytuacji.
Jak pisze money.pl, przedsiębiorcy należący do sieci powołali również Regionalną Izbę Żywności Naturalnej i Tradycyjnej. Celem instytucji jest rozwijanie sektora niewielkich zakładów przetwórczych, produkujących żywność wysokiej jakości.