Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Potrzebne są pilne zmiany w emeryturach. "Rząd musi działać"
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 12.08.2024 09:32

Potrzebne są pilne zmiany w emeryturach. "Rząd musi działać"

emeryci, seniorzy
Fot. Pixabay/jhenning

Emerytury będą jeszcze niższe? Na taki scenariusz każą się przygotować najnowsze dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Na wysokie świadczenia nie mają co liczyć szczególnie kobiety. Eksperci alarmują — nie unikniemy podwyżki wieku emerytalnego? Polakom może się to nie spodobać.

Groszowe emerytury staną się normą? Świadczenia polecą w dół

Na początku 2024 roku średnia emerytur i rent wyniosła 3516,95 zł. Przeciętnie właśnie tyle ZUS wypłacał na konta Polaków. Jedna grupa otrzymywała jednak znacznie mniej; jak pokazują dane resortu rodziny przekazane przez DGP, średnia emerytura kobiet jest znacząco niższa niż mężczyzn. Wszystko wskazuje na to, że problem ten będzie się tylko pogłębiać, a różnica może wynieść aż 2,7 tys. zł!

Co więcej, to nie jedyny problem obecnego systemu emerytalnego. Obecnie świadczenia są o 16,1% roku wyższe niż rok temu, to jednak przede wszystkim wpływ waloryzacji. Faktyczna wysokość emerytur stoi w miejscu, co oznacza, że polscy seniorzy wciąż dostają tyle samo, tj. za mało. Pozostaje pytanie: co z tym zrobić?
 

Ile można przelać współmałżonkowi? Musisz o tym pamiętać, żeby uniknąć podatku

Reforma potrzebna od zaraz! Eksperci apelują o zmiany w systemie emerytalnym

O kiepskich perspektywach przyszłych emerytów mówi się od dawna. Ostatnie dane MRPiPS pokazują jednak, że sytuacja w tym zakresie wcale nie idzie ku lepszemu. Dziennik Gazeta Prawna podkreśla, że ”w ciągu następnej dekady będzie obserwować realny spadek wysokości emerytur”, ponieważ kolejnym pokoleniom Polaków nie jest już naliczany kapitał początkowy. Dotyczy to osób urodzonych po 1998 roku. Dodatkowo liczba osób pobierających świadczenia stale rośnie, w przeciwieństwie do grupy aktywnej zawodowo. Kolejnym zagrożeniem jest także znaczny odsetek cudzoziemców wśród ubezpieczonych w Polsce — to aż 10%. W zakresie wysokości przyszłych emerytur wiele zależy od tego, czy osoby te nie zdecydują się wyjechać z kraju.
 

”Rząd musi działać!” Rozwiązanie ws. emerytur może nam się nie spodobać

W aktualnym systemie emerytalnym wysokość świadczenia jest uzależniona od sumy odprowadzonych składek i oczekiwanego czasu życia na emeryturze. To oznacza, że poziom świadczenia w dużej mierze determinuje właśnie staż pracy – i oczekiwana długość życia, która się zwiększa. Osoby odprowadzające składki wyłącznie po 1999 r., które będą chciały zakończyć pracę w momencie osiągnięcia dzisiejszego wieku emerytalnego, wypracują bardzo niskie świadczenia. Dotyczy to w szczególności kobiet — podkreślił Grzegorz Siemionczyk, główny analityk money.pl.

Czy to oznacza, że sytuacja jest beznadziejna? Zarówno ZUS, jak i MRPiPS od miesięcy proponują kilka rozwiązań. Jasne jest jednak, że nie na to liczyli Polacy. Jednym z nich jest odłożenie decyzji o przejściu na emeryturę. ”Rząd musi przygotować zachęty, które skłoniłyby kobiety do dłuższej pracy” — stwierdziła Agnieszka łukawska, ekspertka Instytutu Emerytalnego. Wciąż powraca również temat podwyższenia wieku emerytalnego. Jak zaznaczył serwis money.pl, jest to ”pole minowe, na które politycy boją się wejść, ale którego nie da się uniknąć”. Oficjalnie nie trwają prace w tym zakresie, wiele wskazuje jednak na to, że w niedalekiej przyszłości taka zmiana może okazać się konieczna.