BiznesINFO.pl Twój portfel Urzędnik ci nie powie, a mogą umorzyć 5 tys. zł pożyczki. Możliwe, że i ty się załapiesz
Obraz TomaszSupel z Pixabay

Urzędnik ci nie powie, a mogą umorzyć 5 tys. zł pożyczki. Możliwe, że i ty się załapiesz

5 sierpnia 2020
Autor tekstu: Kasper Starużyk

Pożyczki w wysokości do 5 tysięcy złotych były wypłacane w ramach tarczy antykryzysowej mikroprzedsiębiorcom. Zgodnie z ustawą przedsiębiorcy, którzy przez 3 miesiące utrzymali działalność gospodarczą, nie muszą zwracać pieniędzy. Właśnie mija termin karencji dla pierwszych podmiotów, które skorzystały z pomocy.

Pożyczka bezzwrotna, ale urzędnik o tym nie powie

Pożyczka nie będzie musiała zostać zwrócona, jeżeli działalność jest kontynuowana. O tym jednak musi wiedzieć sam przedsiębiorca. Urzędy pracy nie będą informowały o braku konieczności spłaty. Jak wskazuje Urząd Pracy w Opolu, decyzja o umorzeniu pożyczek dotyczy pieniędzy, które popłynęły na konta w kwietniu. Jak wskazuje "pośredniak" przedsiębiorca, zgodnie z zapisami tarczy antykryzysowej nie musi składać żadnego wniosku o umorzenie. Przepisy tarczy są w tej kwestii wyjątkowo jasne - decyzję o anulowaniu spłaty podejmie lokalny urząd pracy, ale nie będzie informował o swojej decyzji. - Ponieważ w świetle obowiązujących przepisów umorzenie pożyczki dla mikroprzedsiębiorcy nie jest decyzją administracyjną, następuje w drodze czynności materialno-technicznej, urząd nie będzie informował pisemnie mikroprzedsiębiorców o dokonanych umorzeniach – poinformował Urząd Pracy w Opolu cytowany przez portal Mam Biznes.

O swoją sytuację muszą drżeć wszyscy, którym powinęła się w trakcie pandemii noga i mimo wsparcia, musieli zlikwidować swój biznes. Przedsiębiorcy, którzy nie spełnili warunków zobowiązani są do zwrotu pożyczonej kwoty wraz z odsetkami. W takiej sytuacji urząd sam skontaktuje się z przedsiębiorca i zażąda spłaty. Urzędy mogą proponować ratalny schemat, nie może być on jednak dłuższy niż 12 rat. Istotne jest, że ustawa antykryzysowa, która wprowadziła pożyczki dla mikroprzedsiębiorców stanowi, że pomoc od państwa nie podlega zajęciu ani egzekucji sądowej lub administracyjnej.

Portal Mam Biznes wskazuje, że od początku startu programu na rachunki bankowe trafiło ponad 9 mld złotych, a z pomocy skorzystało 1,8 mln firm. Jak wskazuje cytowane źródło - o pieniądze wciąż można się starać w lokalnych urzędach pracy.

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat