PPK już bez limitu 30-krotności. Duda podpisał ustawę
Nowa ustawa o pracowniczych planach kapitałowych, organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Zniesienie limitu 30-krotności w końcu zniesione
Powstrzymany przez Trybunał Konstytucyjny pomysł zniesienia limitu składek na ZUS został przegłosowany. Pomimo sprzeciwu przedsiębiorców wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Oprócz zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat w PPK ustawa zawiera zmiany dotyczące rozszerzenia katalogu osób zatrudnionych o osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Wprowadza również maksymalny limit wpłat i dopłat możliwych do dokonania na wszystkie rachunki PPK przez uczestnika pracowniczych planów kapitałowych do wysokości 50 tys. dol. (według średniego kursu NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień 31 grudnia danego roku kalendarzowego).
Dzięki nowej ustawie uczestnicy PPK będa mogli być informowani poprzez system teleinformatyczny instytucji finansowej, a w przypadku gdy będzie to niemożliwe, na jego wniosek informacja zostanie udzielona na papierze.
5,2 mld zł więcej do budżetu państwa
Zmiana dotknie najbardziej tych bogatszych, dlatego już przy pierwszej próbie przeforsowania ustawy swój sprzeciw wyrażały największe organizacje zrzeszające pracodawców i przedsiębiorców. Mimo to rząd postanowił ponownie spróbował wprowadzić ustawę. Zniesienie limitu 30-krotności pozwoli państwu na zasilenie budżetu kwotą 5,2 mld zł netto.
Ekonomiści zaś alarmują, że rządzący skupiają się tylko na uzyskaniu większych wpływów do budżetu, a nie zastanawiają się nad konsekwencjami tego pomysły, które pojawią się za 20 lat, kiedy FUS będzie musiał wypłacać emerytury osób, które opłaciły składki emerytalne od wynagrodzenia wielokrotnie przewyższającego 30 krotność.