Cztery dni pracy i wolny piątek. Pomysł już jest testowany
Praca tylko 4 dni w tygodniu? Dania testuje nowe rozwiązanie
Praca tylko w 4 dni w tygodniu brzmi jak nieosiągalne marzenie dla wielu ludzi. Coraz popularniejsze w Polsce stają się “zdalne piątki”, kiedy pracownicy mogą pracować z domu, jednak wciąż w naszym kraju obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy. Dania, znana jako kraj z najlepszym podejściem do pracowników, postanowiła przetestować nowe rozwiązanie - 4-dniowy tydzień pracy w urzędzie gminy.
300 pracowników urzędu w północno-zachodniej gminie Odsherred będzie miało wolne piątki, począwszy od tego tygodnia, jak zapowiedział szef działu HR Kirsten Lund Markvardsen. Rozwiązanie to, jak inne innowacje wprowadzane w lokalnej radzie, będzie sprawdzane przez okres 3 lat.
Krótszy tydzień pracy również w urzędzie gminy
Skrócenie tygodnia pracy ma pozytywnie wpłynąć na życie mieszkańców gminy, m.in. zwiększyć efektywność pracowników oraz indywidualizację kontaktów z mieszkańcami. Urzędnicy będą pracować przez 35 godzin w tygodniu, więc zaledwie o 2,5 godziny krócej niż reszta mieszkańców skandynawskiego kraju. Wszystko dlatego, że w jeden z dni tygodnia urząd zostanie otwarty od godziny 7 rano do godziny 19. Jednocześnie duńska gmina chce wprowadzić indywidualne możliwości kontaktowania się mieszkańców z urzędnikami.
Według Sørena Kühnricha, przedstawiciela pracowników jednej z sekcji pracowników dotkniętych zmianami, urzędnicy zatrudnieni w gminie entuzjastycznie podchodzą do nowego harmonogramu pracy.
„Nie możemy się doczekać rozpoczęcia czterodniowego okresu próbnego” - powiedział Kühnrich, jak czytamy na thelocal.dk.
4-dniowy tydzień pracy będzie kiedyś normą?
Międzynarodowa Organizacja Pracy już w 2015 roku oceniła, że czterodniowy tydzień pracy, z 36 godzinami pracy w tygodniu, będzie korzystny zarówno dla pracowników, jak i gospodarki. Już teraz coraz więcej firm decyduje się na skrócenie tygodnia pracy. Jak twierdzą przedsiębiorcy, bardzo dobrze wpływa to na zadowolenie z pracy pracowników, jak i ich efektywność.