Tyle zarabiają pracownicy sieciówek z jedzeniem. Stawki za pracę w McDonald's, Pizza Hut, KFC czy Burger Kingu
Zarobki to temat, który elektryzuje Polaków od zawsze. Nic dziwnego - działające w Polsce firmy niechętnie w ogłoszeniach rekrutacyjnych podają pensje, utrudniając tym samym potencjalnym kandydatom wybór. Wiele osób dopiero na rozmowie o prace dowiaduje się jaki przelew będzie co miesiąc trafiał na ich konto. Tak też jest w przypadku pracy w restauracji. Jednak w sieci, sami pracownicy podzielili się wysokością swoich wynagrodzeń w w McDonalds, Pizza Hut, KFC czy Burger Kingu. Dane te nie są oficjalne.
Praca w McDonald's
Jak podaje Dziennik Łódzki, pracownik popularnego "Maka" dostaje na start ok. 2000 złotych netto. Szybko jednak może podnieść swoją stawkę biorąc dodatkowe godziny lub zapisując się na nocne zmiany. Jak podaje gazeta, pracując w McDonald's można liczyć na szybki awans i podwyżki. Menadżer restauracji zarabia od 3500 zł do 4300 zł "na rękę", wszystko jednak uzależnione jest od restauracji - jej położenia oraz ruchu jaki w niej panuje.
Praca w Burger Kingu
Jak dowiadujemy się z Dziennika Łódzkiego popularna burgerownia w przeciwieństwie do McDonald's nie oferuje swoim pracownikom umowy o pracę na starcie. Stawka więc jest godzinowa, a ostateczna wypłata będzie zależna od czasu spędzonego w pracy. Burger King oferuje zarobki w przedziale od 18 do 20 złotych za godzinę pracy. Podobnie jak w przypadku konkurencji - zależne jest to od ulokowania restauracji. Przy analizie tej stawki warto wziąć pod uwagę, że w 2020 "minimalna godzinowa" w Polsce to 17 złotych brutto za każde 60 minut spędzone w pracy.
Praca w KFC i Pizza Hut
Zarówno KFC, jak i Pizza Hut są w Polsce prowadzone przez tę samą, zarejestrowaną w Madrycie firmę. Zarobki w obu restauracjach są na bardzo zbliżonym poziomie. Warto też pamiętać, że hiszpańska korporacja prowadzi nad Wisłą obok KFC i Pizzy Hut, także sieć Starbucks.
Na ile może liczyć zaczynający w Pizzy Hut? Zarobki na samym początku oscylują wokół 2 tysięcy złotych "na rękę", jednak zdaniem pracowników rosną one bardzo szybko. Awans jest uzależniony od stażu pracy, a także podejścia do swoich obowiązków. Pracownicy sieci KFC powinni kierować się tymi samymi zasadami. Co prawda w tej strukturze nieco ciężej o awans, jednak początkowe zarobki to rekompensują - wynoszą około 2400 złotych na rękę.
Sub Way i Tele Pizza - praca
Te dwie sieci zdecydowanie nie zachęcają potencjalnych pracowników wypłatami na starcie. Jak podaje Dziennik Łódzki, startujący do pracy w Sub Wayu i Tele Pizzy mogą liczyć na comiesięczny przelew w wysokości ok. 1900 złotych. Sytuacja finansowa poprawia się jednak wraz ze stażem pracy. Liczyć można na awanse oraz podwyżki.
Zarobki w Polsce są regulowane ustawą o płacy minimalnej. W 2020 roku jest to 2600 złotych brutto, czyli około 1890 złotych "na rękę". Część sieci gastronomicznych nie płaci więcej niż to co prawnie wymagane. Niektóre z nich zapewniają jednak o szybkiej ścieżce awansu. Przy aplikowaniu o pracę warto dokładnie czytać ogłoszenia, a także sprawdzać opinie o pracodawcy w popularnych serwisach.