BiznesINFO.pl Praca Praca może cię wykończyć, najnowszy raport WHO obnaża prawdę. Ludzie już umierają
EAST NEWS

Praca może cię wykończyć, najnowszy raport WHO obnaża prawdę. Ludzie już umierają

17 maja 2021
Autor tekstu: Maria Glinka

Praca ponad 40 godzin tygodniowo stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Z najnowszego raportu WHO wynika, że w 2016 r. z powodu chorób związanych z przepracowaniem zmarło 745 tys. osób. Zdaniem ekspertów pandemia może spotęgować to niepokojące zjawisko.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto jest najbardziej narażony na przedwczesną śmierć z powodu przepracowania

  • Do jakich chorób może prowadzić praca powyżej 40 godzin w tygodniu

  • Ile osób pracuje więcej niż 55 godzin w tygodniu

Praca przyczyną zgonów. Jeden region szczególnie narażony

Praca w zawyżonym wymiarze czasowym może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia. Skalę tego problemu ujawnia najnowszy raport WHO.

Z badania przeprowadzonego we współpracy z Międzynarodową Organizacją Pracy (ILO) wynika, że w 2016 r. w wyniku udaru lub chorób serca związanych z pracą ponad 40 godzin tygodniowo zmarło aż 745 tys. osób. To wzrost o 30 proc. względem analogicznej ankiety przeprowadzonej w 2000 r.

Rzeczpospolita donosi, że na przedwczesny zgon z powodu przepracowania narażeni są przede wszystkim mężczyźni w średnim wieku lub starsi. W 2016 r. to właśnie ta grupa zatrudnionych odpowiadała za 73 proc. zgonów.

Negatywny wpływ przepracowania nie ujawnia się od razu. Eksperci wskazują, że praca w zawyżonym wymiarze godzin daje pierwsze symptomy w okolicy zbliżania się do wieku emerytalnego, a więc już wtedy, gdy zatrudnieni przestają pracować aż tak intensywnie.

Dowodem na to, jak praca może niszczyć zdrowie jest zdaniem WHO Azja Południowo-Wschodnia. Problem dotyczy również osób, które mieszkają w regionie zachodniego Pacyfiku. Na przedwczesny zgon narażeni są zatem obywatele takich państw jak Japonia, Chiny, Malezja, Tajwan, Hong-Kong czy Filipiny.

Japonia od lat uchodzi za kraj pracoholików. W ankiecie przeprowadzonej w 2015 r. 20 proc. Japończyków przyznało, że praca zajmuje im ponad 49 godzin w tygodniu. Z kolei jedna piąta obywateli wykonuje przynajmniej 80 nadgodzin w każdym miesiącu.

Chcąc walczyć z przepracowaniem, w grudniu 2020 r. rząd Japonii wprowadził plan „Piątki z premią”. Business Insider Polska donosi, że pracownicy z firm, które biorą udział w programie, mogą zakończyć pracę o 15:00 w każdy ostatni piątek miesiąca.

Praca po godzinach zwiększa ryzyko poważnych chorób. A pandemia nie pomaga

Z badania przeprowadzonego przez WHO i ILO wynika również, że praca w wymiarze ponad 55 godzin w skali tygodnia zwiększa ryzyko schorzeń, które mogą, choć nie muszą, prowadzić do śmierci. Przy przepracowaniu szanse na udar wzrastają o 35 proc. Z kolei ryzyko śmierci z powodu choroby serca zwiększa się o 17 proc.

Dane dotyczące przepracowanych osób są wyjątkowo niepokojące. WHO szacuje bowiem, że co najmniej 9 proc. zatrudnionych pracuje powyżej 55 godzin w tygodniu.

Zdaniem ekspertów pandemia tylko pogłębiła ten problem. Powodem tego zjawiska jest praca zdalna, w trakcie której trudno oddzielić obowiązki zawodowe od domowych. Nie bez znaczenia jest także ogólnoświatowe spowolnienie gospodarcze. Z obserwacji WHO i ILO wynika, że w trakcie lockdownów liczba przepracowanych osób wzrosła o ok. 10 proc.

Co zrobić, aby walczyć z tym zjawiskiem? Wszystko tak naprawdę leży w rękach pracodawców. Zdaniem autorów raportu szefowie powinni powstrzymać się od wydłużania czasu pracy w trakcie kryzysu gospodarczego. Praca ponad godziny może okazać się nie tylko brzemienna w skutkach, lecz także niezbyt wydajna.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat