Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Koniec pracy zdalnej na pełen etat. Wiadomo, kiedy wszyscy będą musieli już wrócić do biur
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 28.06.2020 02:00

Koniec pracy zdalnej na pełen etat. Wiadomo, kiedy wszyscy będą musieli już wrócić do biur

Praca zdalna na pełen etat dobiega końca. Od września wygasają przepisy tzw. tarcz antykrysowych.
Obraz kropekk_pl z Pixabay

Praca zdalna luksusem

Praca zdalna to do tej pory była luksusem, który przysługiwał tylko nielicznym pracownikom. Praca zdalna to był także wabik dla potencjalnych pracowników, dla których taki benefit byłby dużym ułatwieniem w pracy. Ponadto, na pracę zdalną pozwolenie dostawali tylko specjaliści dużych korporacji i firm. Od momentu wybuchu pandemii koronawirusa cała rzeczywistość się zmieniła. Praca zdalna stała się obowiązkiem pracowników, którzy z domów musieli pracować na pełen etat.

"Gazeta Wyborcza" przypomina, że przed marcem tego nie roku nie było sytuacji, w których ktoś znikał z zakładu pracy bez ustalenia tego z pracodawcą. Takich sytuacji zabraniał kodeks pracy, jednakże od marca praktycznie wszyscy pracownicy nie widzieli swojego miejsca pracy. Kwestie dotyczące pracy zdalnej są regularnie monitorowane w przepisach. W jednej z tzw. tarcz antykryzysowych pojawił się zapis dotyczący tego, że praca zdalna może się odbywać tylko i wyłącznie wtedy, kiedy pracownik ma do tego warunki lokalowe, techniczne, a rodzaj pracy będzie na to pozwalał. Ponadto, obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi materiałów i środków do pracy zdalnej.

Praca zdalna wygasa od września

Praca zdalna w nowej rzeczywistości to nie tylko obowiązki pracodawcy. Pracodawca może cofnąć możliwość wykonywania pracy zdalnej i nakazać pracownikom powrót do biura. W przypadku wykonywania pracy w zakładzie pracy to także na pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia wszelkich środków ostrożności, które zapewnią jak największe bezpieczeństwo i higieny pracy - przypomina money.pl.

Dokładne warunki pracy zdalnej zostały uwzględnione w tzw. tarczy antykryzysowej 4.0. W normalnych warunkach zapewnienie wszystkich narzędzi do pracy spoczywa po stronie pracodawcy, natomiast w przypadku pracy zdalnej sytuacja wygląda w ten sposób, że będzie on zobowiązany do upewnienia się czy pracownik ma warunki do pracy zdalnej. Pamiętajmy, że obecnie kodeks pracy nie reguluje zasad pracy zdalnej.

Tagi: Praca