Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Pracownicy tej branży mogą mieć kłopoty z zatrudnieniem. Ofert jest coraz mniej
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 18.11.2024 14:03

Pracownicy tej branży mogą mieć kłopoty z zatrudnieniem. Ofert jest coraz mniej

Praca
fot. Pxhere

W październiku widocznie spadła liczba ofert pracy dostępnych w sieci – informuje Polska Agencja Prasowa. Spadki zanotowano zwłaszcza w jednym sektorze, który dla wielu osób może się okazać zaskoczeniem. Eksperci przekonują, że liczba wakatów dla związanych z nim zawodów wciąż spada i jest najniższa od lat. 

Coraz mniej ogłoszeń o pracę w sieci

Barometr Ofert Pracy to wskaźnik, który monitoruje zmiany liczby ogłoszeń o zatrudnieniu publikowanych w Internecie. Przygotowują go Katedra Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Jak wskazują autorzy badania, wskaźnik ten w ostatnim czasie wyraźnie spadł. 

W październiku wynosił on 256,3 pkt., co w porównaniu do września jest rezultatem niższym o 7,7 pkt. proc., oraz o 14,5 pp. niższym w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Jakich ofert pracy ubywa coraz bardziej? Odpowiedź może być zaskakująca. 

Alimenty, spadek i inne sprawy w sądzie zdrożeją. Jedna grupa na tym zarobi

Największy kryzys dotyka jednej branży

Autorzy raportu dowodzą, że w październiku największe spadki w podaży ofert pracy zanotowano w sektorze usługowym i był to jednocześnie pierwszy spadek w tym sektorze od siedmiu miesięcy. Zaraz za usługami uplasowała grupa zawodów opartych na naukach ścisłych oraz inżynierach. W jej przypadku październikowy spadek był już jednak siódmym z rzędu.

Jak się jednak okazuje, największy kryzys dotyczy sektora IT. Jak bowiem podkreślają autorzy projektu,  „nadal najgorsza sytuacja w grupie utrzymuje się dla zawodów związanych z szeroko pojętą informatyką oraz dla zawodów inżynieryjnych. Liczba wakatów dla programistów wciąż spada i jest najniższa od lat”.

Najmniejsze spadki stwierdzono w sektorze zawodów związanych z naukami społecznymi i prawnymi. Autorzy raportu zaznaczają, że „liczba ogłaszanych ofert pracy dla przedstawicieli tej grupy zawodowej ogólnie oscyluje wokół zbliżonego poziomu, wykazując mało znaczące naprzemienne wzrosty i spadki”.

Trudna sytuacja finansów, marketingu i HR

Jednocześnie w raporcie podkreślono, że istnieje grupa zawodów w skomplikowanej sytuacji, dla których bieżący rok charakteryzuje się właściwie głównie spadkami liczby ofert pracy, przerywanymi jedynie sporadycznymi wzrostami. Dotyczy to przede wszystkim branży finansowej, zarządzania zasobami ludzkimi, marketingu, sprzedaży oraz działów zaopatrzenia w przedsiębiorstwach.

Katedra Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych przekonują, że październikowy spadek liczby wakatów był jak dotąd największym w całym 2024 roku. Jak czytamy w raporcie, stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych, biorących udział wyłącznie w pracach o charakterze sezonowym, we wrześniu wzrosła o 0,1 punktu proc. i wyniosła 5,2 proc.