Prawo budowlane od nowa. 19 września weszły w życie ważne zmiany
Prawo budowlane po nowemu
Nowelizacja prawa budowlanego weszła w życie w sobotę 19 września. Celem nowych przepisów jest m.in. uproszczenie i przyspieszenie procedur, co według wicepremier, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz sprawi, że mieszkania i domy będą trafiać do Polaków w krótszym okresie.
Cytowany przez Business Insider Polska wiceszef resortu rozwoju Robert Nowicki wskazuje, że nadmierna liczba dokumentów, które wymagane są na początku inwestycji wydłużają proces budowy. Wiceminister przekonuje, że po wejściu w życie noweli prawa budowlanego projekt techniczny będzie mógł być wykonany po uzyskaniu pozwolenia na budowę, ale przed rozpoczęciem prac budowlanych. Obowiązkiem kierownika budowy będzie posiadanie aktualnego projektu technicznego na placu budowy, zaś projektant będzie składał oświadczenie o jego poprawności i sporządzeniu przed rozpoczęciem robót budowlanych.
Nowelizacja prawa budowlanego, jak zauważa Business Insider Polska wprowadza również uproszczony proces legalizacji starych samowoli budowlanych, dzięki czemu nadzór budowlany uzyska informację o ich istnieniu i będzie mógł sprawdzić ich bezpieczeństwo.
Pozwolenie na budowę paczkomatu nie będzie konieczne
Wchodzące dziś w życiu zmiany eliminują biurokratyczne absurdy jak konieczność uzyskania pozwolenia na budowę biletomatów, wpłatomatów, paczkomatów, czy automatów służących do wykonywania innego rodzaju usług. Urządzenia do wysokości do 3 metrów włącznie będą zwolnione z obowiązku pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia.
Nowela wprowadza też 5-letni termin dla stwierdzenia nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Tym samym nie będziemy mieli już do czynienia z sytuacją, że nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę będzie można stwierdzić jeszcze wiele lat po tym, jak budynek już powstał i był użytkowany.