Czy bezterminowe prawo jazdy na pewno takie jest? Sprawa trafiła do sądu
Bezterminowe prawo jazdy, a nowe przepisy
Prawo jazdy kierowcy z południa Polski zostało przyznane w 2001 roku. Wtedy też otrzymał bezterminowy dokument uprawniający go do poruszania się wyznaczonymi pojazdami. Po latach kierowca wyrobił uprawnienia dodatkowej kategorii, więc złożył w 2019 roku wniosek do starosty od nowy dokument. Starosta wyraził zgodę na jego wydanie, ale zaznaczył termin ważności do 3 września 2024 roku.
Jak opisuje Rzeczpospolita, to nie spodobało się kierowcy, który wcześniej miał bezterminowy dokument. Chciał, aby również prawo jazdy kategorii C było wypisane na czas nieokreślony i jak sam twierdził, dodatkowa kategoria nie powinna tego zmieniać. Starosta podtrzymał decyzję, a w związku z tym sprawa została skierowana do sądu.
Kierowca wygrał sprawę sądową
Sprawę rozpatrywał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie. Jak pisze Rzeczpospolita, po uwzględnieniu skargi stwierdzono bezskuteczność czynności starosty. Co za tym idzie, kierowca wygrał sprawę. Jak pisze Rzeczpospolita, zmiany w prawie nie mogą dotyczyć posiadanych już uprawnień. Wyrok jest nieprawomocny, istnieje więc możliwość, że sprawa jeszcze wróci na wokandę.
Z kolei jak zaznacza Wprost, w tym wypadku wzięto pod uwagę prawo zasadę prawa rzymskiego, stosowaną w polskim prawodawstwie. Co za tym idzie, stosuje się zasadę, że "prawo nie działa wstecz", to też nie można pozbawić kogoś praw nabytych wcześniej, czy też karać za czyn, który nie był wcześniej karany.