Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Prawo jazdy kat. B dla osób od 16 roku życia? Czy tak młode osoby powinny już prowadzić auto?
Radosław Święcki
Radosław Święcki 27.05.2020 02:00

Prawo jazdy kat. B dla osób od 16 roku życia? Czy tak młode osoby powinny już prowadzić auto?

Prawo jazdy dla osób już od 16 roku życia?
Wikipedia/LukaszKatlewa

Prawo jazdy od 16 lat?

Przypomnijmy, że obecne przepisy zakładają, iż do egzaminu na prawo jazdy kat. B można przystąpić po ukończeniu 18 roku życia (kurs można rozpocząć wcześniej). Co jakiś czas wracają dyskusje dotyczące obniżenia wieku kandydatów na przyszłych kierowców np. do 16. roku życia.

Na obniżenie wieku początkujących kierowców do 17. roku życia zdecydowała się latem ubiegłego roku Francja. Kraj wprowadził jednak pewne zastrzeżenia, których szczegóły ujawnia portal I-instruktor.pl. Okazuje się, że po zdanym egzaminie kierowcy mogli prowadzić pojazd wyłącznie w ramach tzw. jazdy towarzyszącej, a samodzielna jazda będzie możliwa dopiero po ukończeniu 18 roku życia. Francuski minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner wyjaśniał, że decyzja ta została podjęta w oparciu o badania ekspertów bezpieczeństwa ruchu drogowego, konsultacje z lekarzami, psychologami oraz z ubezpieczycielami.

Czy podobne rozwiązanie jest możliwe w Polsce? Za jego wprowadzeniem z pewnością nie przemawiają statystki z których wynika, że to młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków drogowych. Z danych podanych przez Rankomat.pl wynika, że w 2017 r. w grupie wiekowej 18-24 lata odnotowany został najwyższy wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji. (18,3 proc.) Młodzi kierowcy spowodowali wówczas 5500 wypadków, podczas gdy wskaźnik wypadków u kierowców powyżej 60 roku życia wyniósł zaledwie 4,8 proc., zaś liczba wypadków nieco ponad 4400.

W wypadkach spowodowanych przez młodych kierowców zginęło 468 osób, zaś 7272 zostało rannych. W ocenie ekspertów wysoka liczba wypadków powodowanych przez początkujących kierowców to efekt braku doświadczenia, brawury, a także braku umiejętności szybkiego reagowania na zmieniającą się sytuacje na drodze.