Prezes URE właśnie ogłosił. Już niebawem ceny za ciepło wzrosną o 40 proc.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował maksymalne ceny dostaw ciepła dla poszczególnych dostawców. Będą one obowiązywać od 1 marca 2023 roku, podaje Polska Agencja Prasowa.
Podstawa wyliczenia ceny maksymalnej
URE podkreślił, że podstawą wyliczenia ceny maksymalnej dla odbiorców ciepła przez sprzedawców będzie zestawienie wartości cen i stawek wszystkich koncesjonowanych firm ciepłowniczych - wytwórców i dystrybutorów.
Zestawienie to zawiera ceny ciepła koncesjonowanych przedsiębiorstw ciepłowniczych aktualne na dzień 30.09.2022 podwyższone o 40 proc.
Nowe zasady kalkulacji cen
Ostatnia nowelizacja ustawy o wsparciu odbiorców ciepła zakłada, by przy uzgadnianiu taryf dla odbiorców stosować najtańszy z trzech obowiązujących systemów wsparcia.
Pierwsza stanowi, że cena produkcji ciepła – bez kosztów dystrybucji – nie może przekroczyć ustawowego maksimum 150,95 zł za ciepło wytwarzane ze źródeł gazowych lub olejowych oraz 103,82 zł za ciepło wytwarzane z innych źródeł. Jednocześnie ceny netto nie mogą wzrosnąć o więcej niż 40 proc. w porównaniu do cen z 30 września 2022 r. Trzecia opcja bazuje bezpośrednio na taryfach przedsiębiorstw ciepłowniczych zatwierdzonych przez Dyrektora Generalnego Agencji Energii.
Maksymalne stawki
URE przypomniał, że opublikowane ceny i stawki są maksymalnymi kwotami netto, jakie przedsiębiorstwa mogą stosować w stosunku do rozliczeń z odbiorcami.