Profilaktyka 40 plus cieszy się sporym powodzeniem. 80 tys. wypełnionych ankiet od 9 dni
Program "Profilaktyka 40 plus", znany również pod nazwą "500 plus na zdrowie" cieszy się ogromnym zainteresowaniem polskich pacjentów. Tylko w ciągu pierwszych 9 dni jego funkcjonowania wypełniono ponad 80 tys. ankiet.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie są założenia programu "Profilaktyka 40 plus"
Jakie jest zainteresowanie programem wśród pacjentów
Do kiedy program będzie obowiązywał
"Profilaktyka 40 Plus" budzi ogromne zainteresowanie pacjentów
1 lipca, czyli nieco ponad tydzień temu wystartował przez wiele miesięcy zapowiadany program "Profilaktyka 40 Plus", znany również pod nazwą "500 plus na zdrowie".
Program zakłada, że pacjenci po 40 roku życia mogą darmowo wykonać pakiet badań diagnostycznych. By to zrobić konieczne jest wypełnienie ankiety zamieszczonej na Internetowym Koncie Pacjenta. Następnie pacjent dostaje e-skierowanie na dopasowany do jego potrzeb pakiet badań i w kolejnym kroku pozostaje mu już tylko zgłosić się do placówki biorącej udział w programie.
W ramach programu przewidziano oddzielne pakiety dla kobiet i mężczyzn, a także pakiet wspólny.
Pakiet dla kobiet zawiera m.in. morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi; stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy; stężenie glukozy, czy badanie ogólne moczu.
Z kolei w pakiecie dla mężczyzn przewidziano m.in. morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi; stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy; stężenie glukozy, kreatyninę, badanie ogólne moczu, ale też PSA - badanie w kierunku nowotworu prostaty.
We wspólnym pakiecie dla kobiet i mężczyzn znalazły się: pomiar ciśnienia tętniczego; pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI), a także ocena miarowości rytmu serca.
Okazuje się, że pierwsze dni funkcjonowania programu pokazały, że cieszy się on dużym zainteresowaniem wśród polskich pacjentów. Mówił o tym podczas piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.
- On (program "Profilaktyka 40 plus - red.) funkcjonuje od 9 dni i mamy już ponad 80 tys. wypełnionych ankiet, z czego zdecydowana większość - bo chyba 60 tys. około - to są ankiety w wersji pełnej - powiedział szef resortu zdrowia, cytowany przez PAP.
Program zostanie przedłużony?
Niedzielski poinformował również, że liczba punktów w programie "Profilaktyka 40 plus" stale się zwiększa. Obecnie jest ich niemal 700, ale minister nie wykluczył, że ich liczba dojdzie do nawet 2000.
Szef resortu zdrowia jak podaje PAP przypomniał, że program ma potrwać do końca roku. Niedzielski nie wykluczył jednak, że jeśli będzie cieszył się on dużym zainteresowaniem, to zostanie przedłużony.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]