Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nowy program zdrowotny. Obejmie aż 13,5 miliona Polaków
Program odbudowy zdrowia obywateli
Po strategii walki z koronawirusem przyszedł czas na program profilaktyki, który odbuduje zdrowie Polaków. Choć na razie końca pandemii nie widać nawet na horyzoncie, to Ministerstwo Zdrowia opracowało już projekt, dzięki któremu obywatele będą mogli kompleksowo zadbać o swoją kondycję.
Powodem wdrożenia programu jest fakt, że w obliczu pandemii zdecydowanie ograniczono diagnostykę i standardowe leczenie pacjentów. - Powoduje to, że wiele chorób ujawnia się teraz ze zdwojoną siłą – przyznał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w programie Debata Senior.
Założenia programu Ministerstwa Zdrowia
Nowy program autorstwa resortu zdrowia ma na celu zapobieganie chorobom i poważnym schorzeniom u osób powyżej 40 rż. Interia podaje, że według założeń inicjatywa ma objąć 13,5 mln obywateli.
Co zakłada zapowiadany program? Kraska wyjawił, że jednym z jego głównych elementów jest zniesienie limitów przyjęć do specjalistów. Co więcej, program ma także poszerzyć pilotaż dotyczący onkologii na całą Polskę. Profilaktyce pod kątem kardiologicznym mają zostać poddani obywatele między 40 a 65 rż.
- Takich osób w Polsce jest ponad 13,5 mln, czyli dość duża grupa populacyjna. Chcemy dla nich wprowadzić badania diagnostyczne w postaci prostego pakietu, czyli badania morfologii, cholesterolu, mocznika, kreatyniny, badanie moczu czy - w przypadku mężczyzn - antygenu w kierunku raka prostaty - tłumaczył wiceminister zdrowia.
Kiedy nowy program zostanie zainagurowany? Kraska wskazał, że realizowanie założeń nowej inicjatywy rozpocznie się w przyszłym roku. Warunkiem wdrożenia projektu jest powszechna dostępność szczepionki – w takiej sytuacji uwaga nie tylko rządzących, ale przede wszystkim lekarzy będzie mogła być skierowana na inne schorzenia, z którymi walczą Polacy.
Według najnowszych rządowych doniesień szczepionka na koronawirusa ma pojawić się w Polsce w styczniu 2021 r. Choć zdaniem wirusologów ten termin jest mało realistyczny, to wiele wskazuje na to, że antidotum, które zrewolucjonizuje walkę z pandemią, zostanie dopuszczone do użytku w pierwszej połowie przyszłego roku.
Kraska: dbałość o kondycję zdrowotną kluczowa w obliczu restrykcji
W programie Debata Senior wiceminister zaapelował, aby na pandemiczne hasło „pozostań w domu” patrzeć z podwójnej perspektywy. Kraska stwierdził, że należy maksymalnie ograniczać kontakty międzyludzkie, ale to zalecenie nie znajduje zastosowania w przypadku, gdy chory wymaga wizyty u lekarza.
- W dalszym ciągu Polacy chorują i na serce, i na płuca, i na nerki. Jeśli mamy cień wątpliwości, powinniśmy na pewno zgłosić się do lekarza POZ. Jeśli będzie potrzeba diagnostyki lub skierowania do szpitala, to lekarz nas skieruje – tłumaczył przedstawiciel resortu zdrowia.
Przypomnijmy, że program profilaktyki dla osób powyżej 40 rż. to jedna z zapowiedzi wyborczych z kampanii PiS z 2019 r. Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło przygotowania tej inicjatywy na początku 2020 r. Według pierwotnych założeń program miał bazować na możliwości wykonywania badań bez skierowania i całkowicie nieodpłatnie.