BiznesINFO.pl Praca Przedsiębiorczy pracoholicy? Jakie jest pokolenie X?
pixabay.com

Przedsiębiorczy pracoholicy? Jakie jest pokolenie X?

22 marca 2022
Autor tekstu: Magdalena Chajzler

Jakie jest pokolenie X?

Iksy są zorientowane na cel, żyją, aby pracować. Ich praca ma służyć zdobywaniu środków do życia, rozwijać i stwarzać im możliwość realnego wpływania na działania i efektywność firmy. To odróżnia ich od pokolenia ich rodziców.

Pokolenie X czy może pokolenie PRL?

Polscy przedstawiciele pokolenia X urodzili się, dorastali, uczyli się w ustroju komunistycznym, stąd nazywa się ich pokoleniem PRL. Wśród przedstawicieli tej generacji dominuje pewna niechęć do autorytetów, instytucji i władzy. Można upatrywać przyczyn tej niechęci w czasach ich młodości. Zmiany ustrojowe przyczyniły się do większej przedsiębiorczości iksów, które postawiły na samodzielność, indywidualizm i podejmowanie inicjatywy.

Jak wykorzystać zalety pokolenia X w firmie?

Przedstawiciele pokolenia X to dziś przede wszystkim właściciele firm i kadra kierownicza. W ich życiu dominuje przede wszystkim praca, chociaż niemniej ważne jest dla nich zachowanie złotego środka między pracą a życiem prywatnym. To również pierwsze pokolenie mobilności zawodowej i zmian posad w poszukiwaniu satysfakcji z wykonywanej pracy.

Osoby z pokolenia X postrzegają naukę jako środek umożliwiający rozwijanie ścieżki kariery zawodowej. Chętnie się kształcą i dążą do ciągłego rozwoju. Iksy nastawione są też na rezultaty, a nie na proces, są dzięki temu elastyczni i potrafią się dostosować do różnych warunków. Za cel stawiają sobie efektywne wykonanie zadania. Pokolenie X nie stroni od nowinek technologicznych, jednak największym zaufaniem obdarza bezpośredni kontakt. Potrafią wykorzystywać możliwości, które dają nowe media, ale ich sukces oparty jest na kwalifikacjach i relacjach bezpośrednich.

Jak okiełznać wady pokolenia X?

Iksy nie lubią narzucania im sposobu działania, co odbierają jako ograniczanie swobody. Bywają nieufni wobec pracodawców. Nie potrafią też wyciągać wniosków z popełnianych błędów, które traktują jako osobistą porażkę. Pomimo że potrafią pracować w zespole, nie lubią być odpowiedzialni za pracę większej liczby osób.

Pracując z iksem warto:

  • wyznaczać mu zadania, jednak nie określać, jak zadanie powinno zostać wykonane,

  • chwalić go bardziej za pośrednictwem benefitów niż pochwał; aby zatrzymać ich w firmie, warto zainwestować w ich rozwój.

Pomimo tego, że przedstawiciele pokolenia X stawiają przede wszystkim na indywidualizm i na własne umiejętności, identyfikują się dużo bardziej ze swoim miejscem pracy niż młodsze pokolenia. Szczególnie starszych przedstawicieli pokolenia X uważa się za pracoholików, ponieważ są oni bardzo skoncentrowani na karierze. Młodsze osoby z kolei skupiają się przez wszystkim na szukaniu równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Iksy świetnie czują się jako przedsiębiorcy, dlatego chętnie zakładają własne firmy.

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Chajzler

Magdalena Chajzler

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat