BiznesINFO.pl Twój portfel MRPiPS przekazało ważną informację dla milionów Polaków. Związana jest ze specjalnym zasiłkiem
Biznesinfo.pl

MRPiPS przekazało ważną informację dla milionów Polaków. Związana jest ze specjalnym zasiłkiem

30 kwietnia 2020
Autor tekstu: Maria Glinka

Przedszkole i żłobek otwarte, a co z zasiłkiem?

Przedszkole zaoferuje opiekę nad dzieckiem, a rodzicom w dalszym ciągu będzie przysługiwał zasiłek nawet jeśli nie zdecydują się posłać pociech pod opiekę wychowawców. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej ogłosił, że do 24 maja zostaje wydłużony dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który przysługuje rodzicom dzieci do 8 roku życia w związku z czasowym zawieszeniem prac żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli i szkół. Wsparcie finansowe należy się także w sytuacji, gdy obowiązków zawodowych z powodu COVID-19 nie mogą wykonywać nianie czy opiekunowie dzienni – podaje Puls Biznesu.

Z zasiłku w dalszym ciągu będą mogli korzystać rodzice, jeżeli placówka pozostanie zamknięta. Dofinansowanie będzie podtrzymane również wtedy, gdy oddział zostanie otwarty, ale nie będzie mógł zapewnić opieki wszystkim dzieciom ze względu na limity osobowe. Na jednego nauczyciela ma przypadać 12 podopiecznych – oznajmił dzisiaj minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Poszczególne władze zadecydują, czy otworzyć przedszkola

Wczoraj rząd poinformował, że od 6 maja będzie możliwe otwarcie placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi. Ostateczna decyzja w tej sprawie będzie należała jednak do organów prowadzących (głównie samorządowych), które mają skonsultować się w tej sprawie z pracownikami powiatowych służb sanitarnych.

Prezydenci trzech miast – Warszawy, Poznania i Wrocławia już oznajmili, że przedszkola i żłobki pozostaną zamknięte. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski oświadczył, że oddziały dla najmłodszych nie otworzą się przed 24 maja. Co do wcześniejszego otwarcia placówek wątpliwości mają również włodarze Gdańska, Łodzi czy Piekar Śląskich.

Szczegóły przyznawania zasiłku

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień, w którym rodzic sprawuje opiekę nad dzieckiem. Przysługuje zarówno matce, jak i ojcu, ale wypłacany jest pojedynczo – tylko tej osobie, która zawnioskuje o wsparcie w danym dniu.

Pracownik powinien zawiadomić swojego pracodawcę lub zleceniobiorcę o pobieraniu zasiłku. Samozatrudnieni zgłaszają się bezpośrednio do ZUS. Wzór odpowiedniego oświadczenia można pobrać ze strony zus.pl – bez niego wypłata świadczenia nie jest możliwa.

Warto pamiętać, że dodatkowego wsparcia finansowego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, który jest przyznawany na ogólnych zasadach.

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat