Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Przekręty w przetargach dla wojska. Ksiądz w rękach CBA
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 05.02.2025 19:58

Przekręty w przetargach dla wojska. Ksiądz w rękach CBA

pilne
fot. IBERION

CBA zatrzymało dwie osoby podejrzane o udział w korupcyjnym procederze związanym z zamówieniami dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował Onet, wśród zatrzymanych znalazł się ks. gen. Sławomir Żarski, którego nazwisko pojawiało się już wcześniej w kontekście krętych transakcji związanych z byłym premierem Morawieckim. Równie kontrowersyjny jest drugi zatrzymany. Śledczy zabezpieczyli już dokumenty i nośniki danych, które mogą ujawnić kolejne wątki.

Nielegalne kontrakty i ksiądz

W środę 5 lutego o poranku Centralne Biuro Antykorupcyjne dokonało zatrzymania dwóch osób podejrzewanych o udział w procederze korupcyjnym związanym z dostawami pojazdów dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak informuje Onet, zatrzymani to ks. gen. Sławomir Żarski, były wojskowy kapelan, oraz Ryszard Walczak, znany z działalności związanej z upamiętnianiem katastrofy smoleńskiej. Obaj zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej Warszawa–Praga, gdzie prowadzone są czynności procesowe. Śledczy badają, czy w zamian za korzyści majątkowe pośredniczyli w nielegalnym załatwianiu kontraktów na dostawy sprzętu.

Co ciekawe, zatrzymany ksiądz w przeszłości był już zamieszany w kontrowersje związane z działkami Morawieckich. 

Handlowa wojna światowa. Nagły zwrot akcji w USA. Co z sankcjami na Europę? Wyciek amoniaku w zakładzie mleczarskim. Cały obiekt pilnie ewakuowany

Ksiądz zamieszany w zamówienia dla wojska i działki Morawieckich

Informację o akcji CBA potwierdził rzecznik ministra spraw wewnętrznych i administracji, Jacek Dobrzyński. Według oficjalnego komunikatu działania funkcjonariuszy objęły również przeszukania w dziesięciu lokalizacjach na terenie trzech województw. Śledczy zabezpieczyli dokumentację oraz nośniki danych, które mogą stanowić dowody w sprawie. Ze względu na dobro postępowania, na tym etapie organy ścigania nie ujawniają szczegółów śledztwa. Jednak już teraz wiadomo, że zatrzymani mogą usłyszeć zarzuty korupcyjne jeszcze tego samego dnia.

Jednym z zatrzymanych jest ks. gen. Sławomir Żarski, postać znana z głośnych kontrowersji w przeszłości. W 2002 roku, będąc proboszczem parafii we Wrocławiu, sprzedał Mateuszowi i Iwonie Morawieckim działkę o powierzchni 15 hektarów po znacznie obniżonej cenie. Choć grunt był wyceniany na około 70 mln zł, transakcja opiewała na zaledwie 15 mln zł. 

Sprawa, ujawniona w 2019 roku, trafiła do prokuratury, która jednak odmówiła wszczęcia śledztwa. Niedawno Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu podjęła temat na nowo. Ponadto ks. Żarski był oskarżany o współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa w latach 80. jako agent o pseudonimie „Pątnik”, co zostało potwierdzone w postępowaniu lustracyjnym w 2022 roku.

Obrońca krzyża, pomniki smoleńskie, prawi ludzie i lewe interesy

Drugim zatrzymanym jest Ryszard Walczak, wieloletni znajomy Antoniego Macierewicza i postać blisko związana z PiS. Szerzej dał się poznać jako inicjator licznych pomników, w tym monumentów ks. Jerzego Popiełuszki i Romana Dmowskiego. Najbardziej znanym jego projektem był jednak „Panteon Bohaterów” w Ossowie, poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej, gdzie wśród upamiętnionych znalazł się również prezydent Lech Kaczyński. Walczak przez lata pełnił różne funkcje w instytucjach państwowych – m.in. w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia, nadzorowanym przez MON za czasów Macierewicza. Współpracował także z parlamentarnym zespołem badającym katastrofę smoleńską i był jednym z aktywnych uczestników protestów „obrońców krzyża” przed Pałacem Prezydenckim.

Obecne zatrzymania to kolejny etap szeroko zakrojonego śledztwa w sprawie możliwej korupcji w sektorze wojskowym. Według prokuratury podejrzani mieli oferować pośrednictwo w kontraktach na dostawy pojazdów mechanicznych dla Wojsk Obrony Terytorialnej, w zamian za korzyści finansowe lub ich obietnicę. Postępowanie prowadzone jest w kontekście domniemanych nieprawidłowości w procesie zamówień publicznych w siłach zbrojnych