Duże ułatwienia dla kierowców. Nowe przepisy już niedługo wejdą w życie. Wielu zaoszczędzi pieniądze
Od 4 grudnia kierowców czekają spore zmiany. Ministerstwo Infrastruktury opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczeń pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych. Jest to kolejny krok w kierunku nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Co czeka kierowców? Będzie sporo ułatwień dla kupujących nowe pojazdy, a dotychczasowi właściciele zaoszczędzą naprawdę spore pieniądze. Sprawdzamy co zawierają nowe przepisy.
Przepisy po nowemu
Łatwiej będzie w razie niespodziewanych sytuacji. Zgodnie z nowym projektem w razie zniszczenia tablic, wystarczy złożyć wniosek o wydanie ich wtórnika. Obecne przepisy w takiej sytuacji nakazują wydanie nowych oraz nowego dowodu rejestracyjnego dla pojazdu. Pozwoli to zaoszczędzić nieco grosza. Ponadto nowelizacja znacząco rozszerza listę pojazdów, które mogą uzyskać tablice rejestracyjne na bagażnik, który zakrywa dotychczasowe tablice, np. rowerowy. Zgodnie z nowymi przepisami możliwe będzie uzyskanie takich identyfikatorów również dla jednorzędowych tablic zmniejszonych. Więcej o tablicach rejestracyjnych wydawanych w Polsce przeczytasz tutaj.
Nowe przepisy ułatwią życie tysiącom kierowców. Dotychczas pojazd należało rejestrować w miejscu zameldowania lub stałego zamieszkania. Od 4 grudnia będzie to można zrobić w urzędzie właściwym dla miejsca czasowego zamieszkania. "Żyjący w drodze", studenci czy pracujący zupełnie w innym mieście niż to, w którym są zameldowani nie będą musieli przejeżdżać połowy kraju, by dopełnić urzędowych formalności.
Kierowców czekają także spore oszczędności. Nowelizacja rozporządzenia likwiduje obowiązek wymiany dowodu rejestracyjnego, gdy skończy się w nim miejsce na pieczątki potwierdzające przegląd techniczny. Obecnie, gdy rubryczki się zapełnią, kierowcy muszą udać się dwukrotnie do urzędu i zapłacić 71,50 zł za wydanie nowego dokumentu. W myśl nowych przepisów, zmiana dowodu po wypełnieniu wszystkich pól będzie dobrowolna. Ale uwaga, osoby, które zdecydują się jeździć pojazdem, którego dowód zawiera stare pieczątki, są zobligowane do przechowywania potwierdzeń kolejnych przeglądów. Wymagane będzie przekazanie ich w momencie sprzedaży auta.
Wymienione wyżej przepisy wejdą w życie 4 grudnia. W przygotowaniu są kolejne, zakładają między innymi brak konieczności rejestracji auta, które kupujemy, a które jest już zarejestrowane w Polsce.