Przepracował 67 lat. Aż trudno uwierzyć, ile wypłaca mu ZUS. Od innych emerytów dzieli go przepaść
Ile wynosi najwyższa emerytura w Polsce? To jedno świadczenie naprawdę robi wrażenie. Mieszkaniec Zabrza nie jest jednak jedynym, któremu ZUS wypłaca wielkie pieniądze. Mowa o aż kilkudziesięciu tysiącach złotych co miesiąc! Niestety, w naszym kraju nie brakuje także tzw. “groszowych emerytur”. Co zrobić, by nasze świadczenie było jak najwyższe?
Ta emerytura bije na głowę wszystkie pozostałe
Temat polskich emerytur wciąż powraca. Wielu seniorów przyznaje, że ich świadczenia są zbyt niskie, by można było mówić o godnej starości. Z tego względu Polacy często korzystają z różnego rodzaju dodatków, ale nawet wówczas suma może pozostawiać wiele do życzenia.
Jednak nie wszyscy mogą narzekać na wysokość emerytury. Do takich wyjątków z pewnością zalicza się senior z Zabrza, któremu Zakład Ubezpieczeń Społecznych co miesiąc wypłaca pokaźną sumę w ramach zabezpieczenia finansowego.
Najwyższe emerytury w Polsce
Jak poinformował portal o2.pl rzecznik ZUS, Wojciech Dąbrówka, wspomniany emeryt otrzymuje miesięcznie aż 48,7 tys. złotych! Sekret tak wysokiego świadczenia tkwi nie tylko w wysokości składek, ale również latach pracy. Polski rekordzista pracował na swoją emeryturę aż 67 lat!
Wbrew pozorom, wysokich świadczeń w całym kraju nie brakuje. Chociaż to najwyższe może być tylko jedno, warto dodać, że imponującą emeryturę otrzymuje również mieszkaniec Mazowsza, który przepracował aż 60 lat . I Oddział ZUS w Warszawie wypłaca mu 40,8 tys. złotych brutto. Trzecim najwyższym świadczeniem w Polsce może się natomiast pochwalić seniorka z województwa kujawsko-pomorskiego, która po 61 latach pracy otrzymuje 37,9 tys. złotych miesięcznie .
Warto podkreślić, że tak wysokie kwoty wypłat od ZUS są jak najbardziej zasłużone. Jak wspomina Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS, w rozmowie z serwisem o2.pl, wspomniana seniorka zakończyła karierę zawodową w wieku nie 65, a 81 lat!
Najniższa emerytura w Polsce. Nie starczy nawet na kajzerkę
Niestety, ZUS wypłaca nie tylko rekordowo wysokie, ale również rekordowo niskie świadczenia. W Polsce nie brakuje groszowych emerytur , a najniższe świadczenie, które otrzymuje mieszkanka województwa lubelskiego, wynosi 2 grosze!
W całym swoim życiu seniorka przepracowała zaledwie jeden dzień. Podobne emerytury ZUS wypłaca chociażby w województwie zachodniopomorskim i mazowieckiem (3 grosze) czy dolnośląskim (4 grosze).
W ten sposób zyskasz wyższą emeryturę. ZUS ostrzega seniorów
Emerytura w Polsce przysługuje każdemu, kto w życiu odprowadził przynajmniej jedną składkę i osiągnął wiek emerytalny. Oznacza to, że świadczenie możemy zacząć pobierać już w wieku 60 lub 65 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla jednak, że decyzja o jak najszybszym przejściu na emeryturę może skutkować wyjątkowo niską kwotą . Obok kapitału początkowego i jego waloryzacji, to właśnie moment zakończenia aktywności zawodowej jest kluczowy dla wysokości świadczenia .
Często z decyzją warto wstrzymać się przynajmniej kilka miesięcy. Dokładną hipotetyczną emeryturę możemy sprawdzić, korzystając z kalkulatora na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Zakład podaje jednak, że każdy dodatkowy rok pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego może podnieść świadczenie o nawet 15 procent .