BiznesINFO.pl
Emerytura wzrośnie przez pandemię. Seniorzy mają powody do radości.

pixabay, pxby666

Przez pandemię emerytury zostaną podwyższone. GUS przedstawił nowe tablice trwania życia

28 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czemu pandemia odbiła się na emeryturach

  • O ile może wzrosnąć świadczenie

  • Czy jest to skutek długotrwały

Emerytura wyższa dzięki pandemii

Pandemia koronawirusa odbiła piętno na wszystkich aspektach życia społecznego i gospodarczego. Niestety, ale w brutalnym powiedzeniu, że aby ktoś zyskał, ktoś musi stracić jest ziarno prawdy. Mogą przekonać się o tym emeryci.

COVID-19 najmocniej poturbował osoby starsze, które praktycznie nie miały szans w starciu z nieznanym dotąd wirusem. Wysoka śmiertelność w ubiegłym roku wzrosła o 18,6 proc. w skali rok do roku. W ubiegłym roku zmarło o 76 tys. osób więcej niż w latach poprzednich, z czego 72 tys. to były osoby starsze.

Business Insider zaznacza, że dla systemu emerytalnego to nie tylko zmiana pod względem mniejszej ilości wypłacanych świadczeń, bowiem zmieniają się tablice trwania życia publikowane przez GUS. To od nich zależy wysokość emerytury. Dlaczego?

Zgromadzony kapitał dzielony jest przez przewidywaną ilość miesięcy życia. W 2020 r. GUS szacował, że kobieta w wieku 60 lat przeżyje jeszcze 261 miesięcy, natomiast mężczyzna 218 miesięcy.

Emerytura zależna od tablic trwania życia

Pandemia koronawirusa oraz zwiększona śmiertelność wśród emerytów zmieniły przewidywania tabel trwania życia. Obecnie kobieta przechodząca na emeryturę w wieku 60 lat statystycznie przeżyje 13 miesięcy mniej niż dotychczas. BI wylicza, że jeśli zebrałaby na swoim koncie ZUS 400 tys., a jej emerytura wyniosła 1620 zł, to jest to kwota o 85 zł większa niż w przypadku poprzednich wyliczeń.

"W przypadku mężczyzny, który idzie na emeryturę w wieku 65 lat, a uzbierał również 400 tys. zł (z waloryzacjami), dostanie 1960 zł, zamiast 1840 zł poprzednio - wyjdzie więc dzięki nowy tablicom o 119 zł miesięcznie na plus" - pisze portal.

Jest to dobry sygnał dla tych, którzy wybierają się na emeryturę w tym roku, bowiem mogą liczyć na wyższe świadczenie. Co więcej, warto wystąpić z wnioskiem o ponowne przeliczenie emerytury.

Sytuacja, którą obserwujemy na tablicach trwania życia nie jest długotrwałą. Po pandemii COVID-19, gdy śmiertelność się unormuje, prawdopodobnie wszystko będzie wracać do starego porządku.

Przypomnijmy, że to nie jest jedyna dobra wiadomość dla emerytów w kontekście świadczeń. Tegoroczna waloryzacja rent i emerytur przyniosła polskim seniorom nieco wyższe świadczenia niż przewidywał rząd. Co więcej, nadchodzi czas wypłat trzynastek, a w listopadzie czternastek.

Podobne artykuły

Będzie podatek od kampera

Twój portfel

Podatek wchodzi już od 1 lipca. Zapłacą go wyjeżdżający na wakacje kamperem

Czytaj więcej >
Klienci Energi otrzymali zawyżone rachunki. Teraz spółkę może czekać kontrola

Twój portfel

Energa Obrót zawyżała rachunki? Do siedziby wejdzie kontrola

Czytaj więcej >
Składka zdrowotna uderzy w najbogatszych?

Twój portfel

Służba zdrowia ma dostać dodatkowe pieniądze. Zapłacą bogaci i przedsiębiorcy

Czytaj więcej >
Opłata reprograficzna przyniesie podwyżki. O jakich kwotach mowa?

Twój portfel

Opłata reprograficzna. Za elektronikę zapłacimy o kilka proc. więcej

Czytaj więcej >
Biznesinfo

Twój portfel

ZUS przypomina: Zasiłek opiekuńczy można pobierać do 28 marca

Czytaj więcej >
Kiedy będą rekompensaty za prąd?

Twój portfel

Rekompensaty za prąd, to nadal odległa przyszłość. Ministerstwo udzieliło nam odpowiedzi

Czytaj więcej >