Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Psy i koty trzeba będzie rejestrować. Będą kontrole, gromadzenie danych i mandaty
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 10.09.2024 19:29

Psy i koty trzeba będzie rejestrować. Będą kontrole, gromadzenie danych i mandaty

Pies i kot
fot. Pxhere

Rząd przygotowuje projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK). Według jego założeń, właściciele pupili będą mieli obowiązek rejestrowania ich w gabinetach weterynaryjnych. Dostęp do informacji będzie można uzyskać za pośrednictwem aplikacji mObywatel, a w przypadku braku rejestracji, nakładane będą wysokie kary. 

Rejestracja obligatoryjna

Celem rządowego projektu jest opracowanie podstaw prawnych do utworzenia Krajowego Rejestru Oznakowanych Psów i Kotów, w skrócie KROPiK. Informacja na ten temat pojawiła się w poniedziałkowym wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Kiedy już powstanie, KROPiK będzie zbierał dane psów i kotów, które umożliwią identyfikację zarówno czworonogów, jak i ich opiekunów.

Projektowana ustawa wprowadza identyfikację i rejestrację: obligatoryjnie wszystkich psów urodzonych po dniu wskazanym w komunikacie określającym dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających rejestrację psów i kotów, oraz psów i kotów, w tym urodzonych przed tą datą, jeżeli są wprowadzane do obrotu lub zostały przyjęte do schroniska dla zwierząt albo w tym schronisku są utrzymywane; fakultatywnie innych psów i kotów na wniosek właściciela, o ile nie będą wprowadzane do obrotu lub nie będą przebywały w schronisku dla zwierząt – czytamy w projekcie.

Zmiana ważnych przepisów dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

KROPiK ma pomóc wszystkim

Według przygotowywanych zapisów, rejestrację pupili będzie trzeba przeprowadzić w gabinecie weterynaryjnym. Kontrole będą przeprowadzane przez policjantów, strażników miejskich oraz inspektorów Inspekcji Weterynarii. Za brak oznakowania i rejestracji pupila, grozić ma kara grzywny w formie mandatu karnego. 

KROPiK ma zapewnić dostęp do niezbędnych informacji lekarzom weterynarii, policji, straży miejskiej, gminom, a także prokuraturze, sądom oraz Inspekcji Weterynaryjnej. Jednocześnie taka baza danych pomóc ma w realizowaniu ustawy o ochronie zwierząt, zapobieganiu ich bezdomności oraz zapewnieniu opieki bezdomnym psom i kotom. 

Bardzo ważnym elementem mogącym wspomóc gminy w realizacji programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt jest wprowadzenie powszechnego obowiązku identyfikacji i rejestracji psów i kotów – czytamy. 

Dostęp do ważnych funkcji w aplikacji mObywatel

Rząd prace nad projektem uzasadnia tym, że największym problemem, który dotąd stał na drodze wprowadzenia obowiązkowej identyfikacji i rejestracji psów i kotów, pomimo podejmowanych wielokrotnie prób, ”było wskazanie instytucji, która miałaby się tym zająć oraz miałaby uprawnienia do prowadzenia takiej bazy danych”.

Jak czytamy na stronach rządowych, ”występuje konflikt interesów pomiędzy Krajową Izbą Lekarsko-Weterynaryjną i podmiotami prywatnymi, które prowadzą obecnie swoje bazy danych zidentyfikowanych zwierząt, a ewentualnym państwowym podmiotem prowadzącym krajową bazę danych zidentyfikowanych psów i kotów”.

Dostęp do KROPiKu właściciele psów i kotów będą mieć za pośrednictwem aplikacji mObywatel. Za jej sprawą będzie można aktualizować informacje dotyczące czworonogów, śledzenie terminów wizyt u weterynarza lub zgłosić zaginięcie zwierzęcia. Aplikacja będzie również przypominać o obowiązkowych szczepieniach.