Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Pukają do drzwi Polaków i żądają opłat. Policja ostrzega przed fałszywymi kontrolerami
Sebastian Mikiel
Sebastian Mikiel 14.01.2025 19:13

Pukają do drzwi Polaków i żądają opłat. Policja ostrzega przed fałszywymi kontrolerami

oszustwo, fałszywe kontrole
fot. canva/africa-images

W Polsce coraz częściej dochodzi do prób oszustwa, kiedy do naszych drzwi pukają osoby podszywające się pod różnorodnych kontrolerów. Choć ich intencje mogą wydawać się niewinne, tak naprawdę celem jest wyłudzenie pieniędzy. Jak chronić się przed takimi oszustwami? Sprawdź, jak uniknąć pułapek zastawianych przez fałszywych kontrolerów.

Fałszywi kontrolerzy – rosnący problem w Polsce

Do Polaków coraz częściej pukają fałszywi kontrolerzy, którzy podszywają się pod pracowników różnych branż. Tego rodzaju oszustwa stają się coraz bardziej powszechne. Fałszywi instalatorzy, kominiarze czy urzędnicy przychodzą do mieszkań, oferując usługi kontrolne lub przeprowadzając inspekcje. Ich celem jest wyłudzenie pieniędzy lub danych osobowych. 

W jednym z przypadków w Wągrowcu, osoby podszywające się pod kontrolerów instalacji wodnych, próbowały przejść do mieszkań, mimo że nie zaplanowano żadnych prac. Spółdzielnia mieszkaniowa szybko zauważyła oszustwo, a policja ostrzegała przed takimi sytuacjami. Apeluje o czujność i dokładne sprawdzanie tożsamości osób, które pojawiają się w naszych domach.

zakupy, pepco
W Pepco zacznie się w czwartek. Same hity za grosze, takich okazji nie można przegapić
Kolęda
Zaskoczeni? Tyle Polacy dają do koperty po kolędzie. Emeryci trzymają się za portfele

Jak rozpoznać fałszywego kontrolera? Wskazówki i zasady bezpieczeństwa

Aby uniknąć oszustwa, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad, które pomogą rozpoznać fałszywego kontrolera. Każdy prawdziwy kontroler, niezależnie od branży, musi posiadać identyfikator, który zawiera informacje o podmiocie, który go zatrudnia. Ważne jest także zapytanie o numer identyfikacyjny kontrolera oraz inne dokumenty potwierdzające autentyczność, takie jak uprawnienia do przeprowadzania kontroli. 

Fałszywi kontrolerzy często nie mają takich dokumentów i mogą próbować wymigać się od odpowiedzi na pytania. Dodatkowo, zawsze warto zwrócić uwagę na zachowanie tych osób. Prawdziwi kontrolerzy nie działają anonimowo i mają obowiązek poinformować o celu swojej wizyty.

Ostrzeżenia z różnych regionów – jak nie dać się oszukać?

W ciągu ostatnich kilku miesięcy, w wielu miastach w Polsce, takie incydenty stały się coraz bardziej powszechne. Policja i spółdzielnie mieszkaniowe wydają komunikaty, w których ostrzegają przed oszustami podszywającymi się pod różnych specjalistów. W Warszawie fałszywi kontrolerzy podawali się za osoby rozdające kalendarze i domagali się za nie pieniędzy, mimo że takie kalendarze są rozdawane zupełnie za darmo. Z kolei w Goleniowie mieszkańcy zostali ostrzeżeni przed oszustami, którzy podawali się za pracowników Urzędu Gminy, mimo że urząd nie prowadził żadnych kontroli wśród mieszkańców. Warto pamiętać, że w każdej sytuacji, kiedy ktoś pojawi się w naszym domu, należy zachować ostrożność i zawsze sprawdzać tożsamość takiej osoby. Oprócz weryfikacji dokumentów, dobrze jest również zgłosić podejrzane wizyty odpowiednim służbom, aby zapobiec dalszym oszustwom w okolicy.

Fałszywi kontrolerzy stanowią poważne zagrożenie, szczególnie dla osób, które nie sprawdzają dokładnie tożsamości wizytujących. Pamiętaj o zasadzie „sprawdzaj, zanim pozwolisz wejść”. Przy odpowiedniej czujności, oszustwa można skutecznie uniknąć, chroniąc zarówno siebie, jak i swoje dane osobowe przed wyłudzeniem.