Recepta na zamówienie. Setki tysięcy w rok, kolejna co dwie minuty
Jak wynika z doniesień medialnych, jeden z lekarzy był w stanie wystawić 429 tys. recept w ciągu roku. Daje to jedną receptę wypisywaną co dwie minuty. Naczelna Komisja Etyki Lekarskiej bije na alarm.
Setki tysięcy wystawionych recept
Doniesienia są wynikiem śledztwa Dziennika Gazety Prawnej. Gazeta wzięła pod lupę dwójkę lekarzy, którzy prywatne są małżeństwem - wyniki są, mówiąc krótko, wysoce zaskakujące.
Ci dwaj lekarze zajmują w zestawieniu DGP, jak podaje Gazeta.pl, dwa pierwsze miejsca. Lekarka wystawiła w zeszłym roku 429 tys. recept, zaś lekarz - ok. 286 tys. recept. Tymczasem lekarze z kolejnych miejsc osiągnęli wynik… 100 tys. recept rocznie.
Recepta co dwie minuty
Gazeta.pl informuje również, że rekordowy wynik za marzec przypadł lekarzowi z wynikiem 21 tys. recept. Oznacza to wypisywanie recept co ok. 2 minuty.
Taka liczba wystawionych recept to także olbrzymie zyski. Z informacji DGP cytowanych przez Gazetę.pl wynika, że serwisy umożliwiające otrzymanie recepty po złożeniu formularza wypłacają lekarzom maksymalnie 20 zł brutto od recepty. W przypadku rekordzistów to zarobek rzędu 10 mln zł.
Lekarze, którzy zostali zapytani o zarobki z takich serwisów, nie tylko odmawiają komentarza i zaprzeczają wyliczeniom. Jak wynika z informacji Dziennika Gazety Prawnej, grożą również dziennikarzom konsekwencjami prawnymi.
Środowisko chce zbadać sprawę
Na alarm w tej sprawie bije Naczelna Komisja Etyki Lekarskiej. Jak podaje Gazeta.pl, ich zdaniem oferowanie wypisywania recepty do 5 minut za pośrednictwem portali jest kontrowersyjną usługą.
Samo środowisko lekarzy chce sprawę zbadać. Jak jednak przyznaje naczelny rzecznik odpowiedzialności zawodowej lekarzy Zbigniew Kuzyszyn w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną, jeżeli dokonuje się kontroli recept, to trzeba zbadać wszystkie - nawet, jeżeli mowa o 7 tys. recept wystawionych w tygodniu. W jego opinii Ministerstwo Zdrowia powinno zawiadomić Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz prokuraturę.