W ostatniej chwili, przed upłynięciem planowanego na wtorek 26 marca br. terminu, Sejm wydłużył pracownikom sektora zdrowia okres warunkowego "zawieszenia" obowiązku uzyskania wpisu do nowego systemu rejestrowego. Platforma służy pacjentom, którzy za jej pomocą mogą zweryfikować każdego pracownika medycznego z listy zawodów objętych osobną ustawą: opiekunów, techników farmaceutycznych, asystentów stomatologicznych itp.
Ministerstwo Zdrowia próbuje naprawić błąd, który zrównał pseudomedycynę z oficjalną praktyką leczniczą. W wyniku pomyłki w kodach PKD na 2025 rok znalazły się wpisy dotyczące medycyny alternatywnej. Minister Izabela Leszczyna zapowiedziała korektę na poziomie ustawy, a jej resort przedstawił już odpowiednie dokumenty. Wszystko wskazuje na to, że kluczową rolę odegra Rzecznik Praw Pacjenta, który ma działać niczym prokurator i sąd. Kiedy zapowiadany “odwet” ma się zmaterializować?
Lekarze reagują po ujawnieniu nieskutecznej nowelizacji prawa, która weszła w życie z końcem minionego roku. Wystawienie recepty na leki narkotyczne, w tym m.in. fentanyl, miało nie być możliwe bez uprzedniego zbadania pacjenta – tymczasem tzw. receptomaty mają w Polsce działać bez większych przeszkód. Naczelna Izba Lekarska zapowiada na piątek 21 lutego specjalną konferencję. Mówią o "zbyt szeroko otwartych drzwiach dla zawodu lekarza".
Pielęgniarki domagają się wprowadzenia w Polsce powszechnej praktyki APN (eng. Advanced PracticeNurse), tym samym wnioskując o nowe przywileje i prawo. Lekarze zrzeszeni w Naczelnej Izbie Lekarskiej, na czele z Prezydium, wyrażają stanowczy sprzeciw.
Gabinet osobliwości zebrał się w ramach Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Życia i Zdrowia Polaków. Zgrupowani przez posłów Konfederacji, w tym Grzegorza Brauna, goście odprawili w Sejmie religijny spęd, traktujący o dokumencie, nad którym polskie środowisko naukowe pracowało dwa lata; wytycznych dotyczących przerywania uporczywej terapii. Zebrani odprawili gusła w towarzystwie książek o autyzmie, wywoływanym przez… szczepionki.
Czy można było tego uniknąć? Sprawa krakowskiego szpitala oburzyła opinię publiczną. Centrum Medyczne Ujastek znalazło się na celowniku Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Powodem jest niedozwolone praktyki na oddziale neonatologii. Decyzja UODO nie pozostawia wątpliwości. Jakie kary zostały nałożone i jakie mogą być dalsze konsekwencje?
Nie tylko w nadmorskich czy górskich restauracjach mamy do czynienia z paragonami grozy. Cenami straszą również gabinety lekarskie. Kolejki do publicznych placówek są coraz dłuższe, co zmusza Polaków do wizyt u prywatnych specjalistów. Jeden z dziennikarzy pokazał, ile zapłacił u stomatologa.
Ministerstwo Zdrowia, pod kierownictwem Izabeli Leszczyny, najpierw nieopatrznie uwzględniło w Polskiej Klasyfikacji Działalności 2025 kod PKD przypisany medycynie tradycyjnej, uzupełniającej i alternatywnej, by później — po alarmie podniesionym przez lekarzy — natychmiast zapowiedzieć ustawę korygującą tę lukę. W odpowiedzi środowiska medycyny alternatywnej podniosły swój własny alarm i biją w dzwony, stawiając żądania.
Posłanka Urszula Augustyn chciała zakazać w Polsce stosowania przymusu bezpośredniego na pacjentach. Jak podkreślała, takie praktyki są niehumanitarne, a nawet opresyjne. Szacuje się, że każdego roku przymus bezpośredni stosowany jest wobec ok. 23 tys. osób, w tym ok. 2,5 tys. dzieci i młodzieży. Pomysł posłanki właśnie spotkał się z odpowiedzią Naczelnej Rady lekarskiej.
Nadchodzą duże zmiany w zasadach najważniejszego egzaminu dla lekarzy. Choć studenci medycyny mogą być rozczarowani, ich przyszłym pacjentom może to wyjść na dobre. Głównym celem jest bowiem podniesienie poziomu opieki medycznej w kraju. Ciekawe jest to, że w tym celu postanowiono… wrócić do przeszłości.
Minister zdrowia i prezes funduszu zapewniają, że system NFZ może działać bez ustalonego planu. Eksperci jednak są odmiennego zdania i apelują o jak najszybsze uchwalenie planu finansowego NFZ na 2025 rok, aby zapewnić normalne funkcjonowanie publicznej opieki zdrowotnej. Sytuacja wygląda na skomplikowaną, a opóźnienia mogą doprowadzić do paraliżu szpitali i przychodni.
Polska legislacja opiekuńcza generuje martwe przepisy — wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, na podstawie którego Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do rządu z wnioskiem o uregulowanie przepisów dotyczących działalności ośrodków interwencji kryzysowej. Choć opiekę przez te ośrodki mamy ustawowo zagwarantowaną, w praktyce jest niemożliwa do świadczenia. A eksperci podnoszą: osób w kryzysie przybywa.
Nowy rok wprowadza bardzo istotną zmianę w funkcjonowaniu gabinetów dentystycznych w całej Europie, w tym w Polsce. Z użytku wycofana zostaje bowiem substancja, którą znano i wykorzystywano już w starożytności. Na przestrzeni wieków przyczyniła się ona do niezliczonych zgonów.
Trwa ogólnopolski eksperyment kształcenia lekarzy na uczelniach niemedycznych. Rodzi to liczne obawy lekarzy, zwłaszcza co do przebiegu nauki praktycznej, ale też zwraca uwagę na kwestie finansowe. Czy dyplom lekarza można sobie kupić? A jeśli tak, to za ile?
Dynamiczne zmiany na rynku usług medycznych mogą sprawić, że jedna z kluczowych dziedzin zdrowia stanie się coraz mniej dostępna. Eksperci alarmują, że nadchodzący rok przyniesie istotne wyzwania. Co sprawia, że koszty rosną w tak szybkim tempie i jak to wpłynie na pacjentów?
Kobiety w ciąży, inwalidzi-weterani, honorowi dawcy krwi, albo dawcy przeszczepu, niewidomi, będący jednocześnie cywilnymi ofiarami działań wojennych, opozycja antykomunistyczna. Lekarze z Naczelnej Rady Lekarskiej na czele z prezesem Łukaszem Jankowskim wnoszą do ministerstwa zdrowia, by tę listę rozszerzyć o jeszcze jedną grupę uprawnionych.
Czy krwiodawcy mogą liczyć na dodatkowe pieniądze do emerytury, a przedsiębiorcy na rekompensaty za ich nieobecność w pracy? Nowy projekt ustawy ma połączyć te dwa światy. Bartosz Romowicz proponuje przewrót w świadczeniu tych humanitarnych usług - czekolada w uznaniu to już nie wszystko.
Pokusa łatwych odpowiedzi udzielanych na trudne pytania sprawiła, że zmagamy się z kryzysem zaufania wobec osiągnięć współczesnej medycyny. Nasiliło się to podczas pandemii, ale też jest cynicznie rozgrywane m.in. przez celebrytów. Walkę cudownymi terapiami oferowanymi przez “ekspertów" bez uprawnień zapowiada Rzecznik Praw Pacjentów. Bartłomiej Chmielowiec opowiedział, jak chce zablokować nieuczciwe procedury.
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło rozszerzenie pakietu obowiązkowych badań w ramach medycyny pracy, co wprowadzi nowe zasady przy przyjmowaniu pracowników. Jak poinformował wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, każda osoba zatrudniona na umowę o pracę będzie musiała wykonać dodatkowe badania, obejmujące m.in. lipidogram, poziom cukru we krwi i określenie wskaźnika BMI. Nowe przepisy mogą wejść w życie już na początku nowego roku.
W Gorzowie Wielkopolskim zakończyła się konferencja “Medycyna końca życia”. Autorytety medycyny z całej Polski pochyliły się nad kwestią równie ważną, co trudną - jak rozmawiać z tymi pacjentami, dla których nie ma już nadziei. Jednym z rozważanych pomysłów było wprowadzenie swoistego testamentu, który określałby, jak pacjent chce być traktowany.
Rząd pracuje nad zmianą legislacyjną w segmencie opieki zdrowotnej w szkołach. W placówkach miałaby pojawić się zupełnie nowa kadra, która wesprze, lub zastąpi, kurczące się zastępy tzw. pielęgniarek szkolnych. Z raportu instytutu z wnętrza środowiska wynika, że obecnie średni wiek szkolnej kadry medycznej jest wyższy, niż średni wiek tej samej kadry w skali kraju. W murach szkolnych najczęściej spotkamy pielęgniarkę w okolicach 60. roku życia. I ma się to zmienić.
Lekarze, pozostający w kontakcie z warszawską Kancelarią Adwokacko-Radcowską “Podsiadły-Gęsikowska, Powierża”, raportują swoim prawnikom o pismach ze skarbówki, w których urzędnicy pytają o szczegóły wizyt poszczególnych pacjentów. Lekarze nie odpowiadają, w konsekwencji Fiskus trafia do… samych pacjentów. I pyta o to samo. Jak trafia, dlaczego pyta i czy powinien? Radczyni Aleksandra Powierża podnosi alarm. Co zrobić z pismem z urzędu skarbowego?
Z każdym tygodniem rośnie liczba Polaków walczących z ostrymi infekcjami układu oddechowego. Według prognoz, szczyt zachorowań na grypę przypadnie już na połowę października. Dlaczego warto pomyśleć o szczepieniu i jak można zmniejszyć ryzyko powikłań?
Pół wieku. Tyle trwały prace badawcze naukowców z NHS Blood and Transplant (NHSBT) w South Gloucestershire. Ich odkrycie, jakim jest zidentyfikowanie nowej grupy krwi MAL, może być przełomowym w zakresie leczenia i ratowania życia. I to na całym świecie.
Ministerstwo Zdrowia podjęło ważną decyzję. W Polsce zniesiony zostanie obowiązek skierowań lekarskich do dwóch rodzajów specjalistów. Dziś, by odwiedzić ich w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, trzeba zdobyć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Wiemy do jakich specjalistów dostęp będzie łatwiejszy oraz kiedy zmiany wejdą w życie.
Ten wariant wirusa jest szczególnie nieprzyjemny. Oprócz typowych dla COVID-19 objawów, powoduje również problemy gastryczne, takie jak wymioty oraz biegunka. Ministerstwo zdrowia złożyło już zamówienia na nowe szczepionki przeciwko NJ1. Kiedy będzie się można zaszczepić?
Naczelna Izba i Rada Lekarska oburzona podwyżkami młodszych kolegów z branży? NIL i NRL odnoszą się w poniedziałek do nowych regulacji, które od 1 lipca podniosły wypłaty, jak mówią, “uczniów”. Podtrzymują przy tym swój stały postulat: trzykrotność średniej krajowej dla lekarza specjalisty.
Jeśli masz wadę wrodzoną bądź cierpisz na przewlekłą chorobę, sprawdź, czy może przysługiwać Ci orzeczenie o niepełnosprawności. Dokument ten może znacznie pomóc Ci w uzyskaniu świadczeń oraz ulg, których zadaniem jest usprawnienie oraz poprawa codziennego życia osoby, która zmaga się z problemami zdrowotnymi.