Pokusa łatwych odpowiedzi udzielanych na trudne pytania sprawiła, że zmagamy się z kryzysem zaufania wobec osiągnięć współczesnej medycyny. Nasiliło się to podczas pandemii, ale też jest cynicznie rozgrywane m.in. przez celebrytów. Walkę cudownymi terapiami oferowanymi przez “ekspertów" bez uprawnień zapowiada Rzecznik Praw Pacjentów. Bartłomiej Chmielowiec opowiedział, jak chce zablokować nieuczciwe procedury.
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło rozszerzenie pakietu obowiązkowych badań w ramach medycyny pracy, co wprowadzi nowe zasady przy przyjmowaniu pracowników. Jak poinformował wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, każda osoba zatrudniona na umowę o pracę będzie musiała wykonać dodatkowe badania, obejmujące m.in. lipidogram, poziom cukru we krwi i określenie wskaźnika BMI. Nowe przepisy mogą wejść w życie już na początku nowego roku.
W Gorzowie Wielkopolskim zakończyła się konferencja “Medycyna końca życia”. Autorytety medycyny z całej Polski pochyliły się nad kwestią równie ważną, co trudną - jak rozmawiać z tymi pacjentami, dla których nie ma już nadziei. Jednym z rozważanych pomysłów było wprowadzenie swoistego testamentu, który określałby, jak pacjent chce być traktowany.
Rząd pracuje nad zmianą legislacyjną w segmencie opieki zdrowotnej w szkołach. W placówkach miałaby pojawić się zupełnie nowa kadra, która wesprze, lub zastąpi, kurczące się zastępy tzw. pielęgniarek szkolnych. Z raportu instytutu z wnętrza środowiska wynika, że obecnie średni wiek szkolnej kadry medycznej jest wyższy, niż średni wiek tej samej kadry w skali kraju. W murach szkolnych najczęściej spotkamy pielęgniarkę w okolicach 60. roku życia. I ma się to zmienić.
Lekarze, pozostający w kontakcie z warszawską Kancelarią Adwokacko-Radcowską “Podsiadły-Gęsikowska, Powierża”, raportują swoim prawnikom o pismach ze skarbówki, w których urzędnicy pytają o szczegóły wizyt poszczególnych pacjentów. Lekarze nie odpowiadają, w konsekwencji Fiskus trafia do… samych pacjentów. I pyta o to samo. Jak trafia, dlaczego pyta i czy powinien? Radczyni Aleksandra Powierża podnosi alarm. Co zrobić z pismem z urzędu skarbowego?
Z każdym tygodniem rośnie liczba Polaków walczących z ostrymi infekcjami układu oddechowego. Według prognoz, szczyt zachorowań na grypę przypadnie już na połowę października. Dlaczego warto pomyśleć o szczepieniu i jak można zmniejszyć ryzyko powikłań?
Pół wieku. Tyle trwały prace badawcze naukowców z NHS Blood and Transplant (NHSBT) w South Gloucestershire. Ich odkrycie, jakim jest zidentyfikowanie nowej grupy krwi MAL, może być przełomowym w zakresie leczenia i ratowania życia. I to na całym świecie.
Ministerstwo Zdrowia podjęło ważną decyzję. W Polsce zniesiony zostanie obowiązek skierowań lekarskich do dwóch rodzajów specjalistów. Dziś, by odwiedzić ich w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, trzeba zdobyć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Wiemy do jakich specjalistów dostęp będzie łatwiejszy oraz kiedy zmiany wejdą w życie.
Ten wariant wirusa jest szczególnie nieprzyjemny. Oprócz typowych dla COVID-19 objawów, powoduje również problemy gastryczne, takie jak wymioty oraz biegunka. Ministerstwo zdrowia złożyło już zamówienia na nowe szczepionki przeciwko NJ1. Kiedy będzie się można zaszczepić?
Naczelna Izba i Rada Lekarska oburzona podwyżkami młodszych kolegów z branży? NIL i NRL odnoszą się w poniedziałek do nowych regulacji, które od 1 lipca podniosły wypłaty, jak mówią, “uczniów”. Podtrzymują przy tym swój stały postulat: trzykrotność średniej krajowej dla lekarza specjalisty.
Jeśli masz wadę wrodzoną bądź cierpisz na przewlekłą chorobę, sprawdź, czy może przysługiwać Ci orzeczenie o niepełnosprawności. Dokument ten może znacznie pomóc Ci w uzyskaniu świadczeń oraz ulg, których zadaniem jest usprawnienie oraz poprawa codziennego życia osoby, która zmaga się z problemami zdrowotnymi.
Nadchodzą wakacje, a w tym czasie tym bardziej warto zainstalować aplikację mojeIKP. Trzeba jednak pamiętać, że już za kilka dni zostanie wyłączona jedna z metod logowania. Użytkownicy, którzy z niej korzystali, zachęcani są do skorzystania z jednego z alternatywnych sposób.
Nieodwoływanie wizyt u lekarza jest niemal nagminne. Z tego też powodu terminy dostępności do specjalistów znacznie się wydłużają. Początkowo planowano, by na osoby, które nie przychodzą na wizyty, wcześniej ich nie odwołując, wprowadzić kary pieniężne, ostatecznie jednak ministerstwo zrezygnowało z tego zamiaru. Szuka za to innych rozwiązań, które mogłyby coś w tej kwestii zmienić.
Rzecznik Praw Pacjenta zawiadomił organy ściągania o działalności usługi LekarzAI, która okazała się interfejsem na duży model językowy ChatGPT. W ocenie RPP stwarza ona nie tylko zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów, ale też stanowi naruszenie praw konsumentów.
Pentester i audytor cyberbezpieczeństwa Jakub Staśkiewicz poinformował na blogu o bardzo poważnych lukach w oprogramowaniu stosowanym w polskich klinikach. W połączeniu z licznymi uchybieniami administracyjnymi naraziły one na szwank najbardziej wrażliwe dane medyczne milionów Polaków. W sprawie musiał interweniować CERT.
Zbliża się czas wakacyjnych wyjazdów za granicę, co należy poprzedzić upewnieniem się, że będziemy mogli tam uzyskać bezproblemowy dostęp do usług medycznych. Służyć do tego może Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego. Nie każdy jednak wie, że można też skorzystać z aplikacji mobilnej.
Opracowane przez Ministerstwo Zdrowia rozporządzenie, które ma dać Polkom łatwy dostęp do antykoncepcji awaryjnej, naraża na szwank ich prywatność. Chodzi nie tylko o dane osobowe, ale też bardzo szczegółowe informacje z wywiadu ginekologicznego, o czym krytycznie wyraził się m.in. Urząd Ochrony Danych Osobowych.
Przed nami wakacje, podczas których należy pamiętać o formalnościach związanych z ochroną zdrowia. Mowa nie tylko o ubezpieczeniu, ale też o przedsięwzięciu kroków, by za granicą móc zrealizować przepisane w Polsce recepty. W wielu państwach można to bowiem zrobić za pośrednictwem Indywidualnego Konta Pacjenta.
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pracują nad aplikacją, która wesprze pracowników służby w zdrowia w pomocy medycznej dzieciom. Program będzie stanowił pomoc w podejmowaniu kluczowych decyzji zwłaszcza dla tych medykom, którzy mają niewielkie doświadczenie z młodszymi pacjentami.
System Alert RCB może jeszcze przed letnim sezonem urlopowym wzbogacić się o nowy rodzaj ostrzeżeń. Czas jest tutaj kluczowy, gdyż alerty będą mogły służyć przede wszystkim wypoczywającym nad Bałtykiem i kąpieliskami - Alert RCB będzie mógł ich ostrzegać przed sinicami.
Mimo, iż rozwój medycyny stale przyspiesza, nie wiąże się on z proporcjonalną proliferacją dostępnych farmaceutyków oraz terapii. Badań klinicznych w Europie wykonuje się coraz więcej, tymczasem ochotników do ich przeprowadzania wciąż brakuje i to do tego stopnia, że można już mówić o kryzysie. Z propozycją rozwiązania problemu przychodzą Polacy, którzy uruchomili Europejską Sieć Informacji o Badaniach Klinicznych. Jej celem jest skuteczne łącznie pacjentów z dostępnymi, badanymi właśnie metodami leczenia.
W połowie lutego informowaliśmy, że już od czerwca ma ruszyć pilotaż e-rejestracji - elektronicznego systemu zapisu na wizyty do lekarzy. Teraz wiemy już, że ambitne plany resortu zdrowia zostały negatywnie zweryfikowane przez czas. Pilotaż będzie ściśle ograniczony, a na e-rejestrację poczekamy znacznie dłużej.
Doszło do wycieku danych pacjentów z centrów medycznych All-Med w Łodzi i Nowa 5 w Gorzowie Wielkopolskim. Jak poinformowała już w kwietniu pierwsza z placówek, źródłem wycieku ma być spółka Medily, czyli twórca wykorzystywanego przez nie oprogramowania. Powiadomienia dostawały również osoby, które nigdy nie leczyły się w tych miejscach. Jak poradzić sobie z wyciekiem danych?
Należąca do Elona Muska spółka Neuralink rozwijająca autorski interfejs mózg-maszyna podzieliła się nowymi informacjami o trwających testach. Choć mężczyzna biorący udział w eksperymencie ma się dobrze i faktycznie może obsługiwać komputer, nie obyło się bez problemów.
Polscy naukowcy alarmują świat, publikując w topowym czasopiśmie “Food Chemistry” zbiorową pracę badawczą. Akademicy z Gdańska udowodnili, że popularne “jedzenie dla niemowląt” zawiera mikroplastik. Co właściwie podajemy dzieciom i co to oznacza?
Doszło do kolejnego wycieku z placówki świadczącej usługi medyczne. Tym razem chodzi o łódzki All-Med. Nie jest to jednak incydent zupełnie nowy, lecz dalszy ciąg szeroko zakrojonego wycieku danych spowodowanego działalnością firmy dostarczającej przychodniom oprogramowanie.
Ujednolicenie systemu połączeń alarmowych pod numerem 112 ma swoje wady. W stosunku do numerów bezpośrednich do konkretnych służb zachodzi minimalne opóźnienie, na które w sytuacjach szczególnie kryzysowych nie zawsze można sobie pozwolić. Dlatego w określonych przypadkach należy kontaktować się nadal bezpośrednio z numerem 999.
Polska dokonuje przełomowego kroku w obszarze opieki zdrowotnej, wprowadzając centralną platformę e-rejestracji dla pacjentów. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło uruchomienie systemu, który ma skrócić czas oczekiwania na wizyty i zwiększyć dostępność do specjalistów. Pierwsza fala zmian obejmie kilka specjalizacji, a szczegóły mają być ujawnione w najbliższych tygodniach.