Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Referendum krajowe 2023. Jak wziąć udział w nim udział? Jakie są pytania?
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 15.10.2023 16:19

Referendum krajowe 2023. Jak wziąć udział w nim udział? Jakie są pytania?

None
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Równolegle z trwającymi wyborami posłów do Sejmu i senatorów trwa referendum, w którym obywatele będą mogli zająć stanowisko w sprawie prywatyzacji spółek skarbu państwa, wieku emerytalnego, ogrodzenia wybudowanego na granicy z Białorusią oraz migracji. Oto, trzeba wiedzieć przed wzięciem udziału w referendum.

Karta do głosowania w referendum

Udział w referendum może wziąć każdy, kto odwiedzi komisję wyborczą, w której jest zarejestrowany i przedstawi dowód tożsamości (także w aplikacji mObywatel). Karta referendalna zostanie automatycznie wydana wraz z kartami do głosowania w wyborach parlamentarnych – nie ma konieczności dodatkowego upominania się o nią.

Karta referendalna różni się od karty wyborczej do Sejmu i Senatu. Na karcie referendalnej znajdują się cztery pytania, a pod każdym z nich jest pole wyboru pozwalające na zakreślenie odpowiedzi: tak lub nie. Poniżej pytań znajduje się instrukcja głosowania, a pod nią pieczęcie. Należy zwrócić uwagę, że pieczęci na karcie referendalnej są inne niż na kartach wyborczych. Jedna z pieczęci to nadal pieczęć obwodowej komisji wyborczej, jednak druga pieczęć należy do Państwowej Komisji Wyborczej.

Wybory do Sejmu i Senatu oraz referendum. Godziny, miejsce głosowania, wygląd kart, jak oddać ważny głos

Pytania referendalne

W referendum obywatelom zadawane są 4 pytania. Aby głos był ważny, należy odpowiedzieć na każde z nich. Brzmienie pytań jest następujące:

  • Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
  • Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
  • Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
  • Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
     

Jak poprawnie oddać głos w referendum?

Aby oddać poprawny głos, należy postawić krzyżyk, tj. znak „X”  w polu „tak” lub „nie” pod każdym z czterech pytań. Formalnie obowiązują te same zasady, co w przypadku wyborów do Sejmu i Senatu. Państwowa Komisja Wyborcza definiuje „X” jako co najmniej dwie linie przecinające się wewnątrz kratki. Głos będzie unieważniony w sytuacji, kiedy pod którymś z pytań lub pod wszystkimi znakiem „X” zostaną oznaczone obie kratki, bądź gdy nie zostanie oznaczona żadna z kratek.  

Czy udział w referendum jest obowiązkowy?

Nie, udział w referendum nie jest obowiązkowy, podobnie jak nie jest obowiązkowy udział w wyborach parlamentarnych.  Głosowanie w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum to dwa odrębne procesy. Wyborca nie musi głosować w obu, może też odmówić przyjęcia karty referendalnej i zagłosować tylko na kandydatów do parlamentu. W takim przypadku członek komisji wyborczej zaznaczy odmowę przyjęcia karty referendalnej w swojej dokumentacji.

Jeżeli wyborca odmówi przyjęcia karty referendalnej, nie będzie miał wpływu na wynik referendum, ale nie będzie również odnotowany w wynikach frekwencji, które wpływają na to, czy rezultaty referendum będą wiążące. Członek komisji wyborczej zaznaczy odmowę przyjęcia karty referendalnej w swojej dokumentacji po to, aby po zakończeniu prac komisji móc uzasadnić, skąd się wzięła pozostała karta.