Od lipca fiskus uruchamia nowy rejestr. Za brak wpisu ogromne kary finansowe
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) to system, w którym są gromadzone i przetwarzane informacje o beneficjentach rzeczywistych, tj. osobach fizycznych sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółką. Ministerstwo Finansów podkreśla, że główne zadania rejestru to przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
- Posiadanie dokładnych i aktualnych danych o beneficjentach rzeczywistych ma kluczowe znaczenie dla zwalczania tych zjawisk, ponieważ uniemożliwia przestępcom ukrycie swojej tożsamości w skomplikowanej strukturze korporacyjnej. Publiczny charakter rejestru, umożliwiający każdemu nieodpłatny dostęp do informacji o beneficjentach rzeczywistych, zapewnia również większą kontrolę informacji przez społeczeństwo obywatelskie oraz przyczynia się do zwiększenia zaufania do rynku finansowego i uczestników obrotu gospodarczego – informuje resort na swojej stronie internetowej.
Firmom, które nie wpiszą się do nowego rejestru grożą kary pieniężne, w wysokości nawet do miliona złotych.
Rejestr od lipca
Pierwotnie rejestr miał wejść w życie w kwietniu. Jednak w związku z aktualną sytuacją związaną z epidemią koronawirusa Ministerstwo Finansów zdecydowało o przesunięciu terminu stosowania CRBR, a także nowej matrycy stawek VAT do 1 lipca br.
- Wychodząc naprzeciw postulatom podatników, Ministerstwo Finansów przesuwa termin stosowania nowej matrycy stawek podatku VAT – podkreśla resort w komunikacie prasowym.
- Chcemy, by firmy nie musiały martwić się nowymi obowiązkami w tym trudnym dla nich czasie. Dlatego po decyzji o przesunięciu terminów związanych z nowym JPK_VAT i Centralnym Rejestrem Beneficjentów Rzeczywistych, zdecydowaliśmy się też przełożyć w czasie stosowanie nowej matrycy VAT – wyjaśnia minister finansów Tadeusz Kościński.