Będą rekompensaty dla części zatrudnionych. Resort ma pomysł na zmianę kodeksu pracy
Rekompensaty dla pracowników zdalnych w kodeksie pracy?
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma świadomość, że obecny kodeks pracy nie nadąża za rzeczywistością. Dobrze pokazuje to przykład pracy zdalnej, którą z dnia na dzień z powodu pandemii zmuszonych było podjąć miliony Polaków, a w obecnym kodeksie jest ona praktycznie nieobecna. Teraz resort chce to zmienić.
Wstępne propozycje MRPiPS dotyczące zapisów odnośnie pracy zdalnej w kodeksie pracy ujawnia portal Money.pl. Resort chce by praca poza biurem nie była jak dotąd narzuconym przez pracodawcę rozwiązaniem, a umową między pracodawcą a pracownikiem lub pomiędzy działającymi w firmie związkami zawodowymi a przedsiębiorcą.
W nowych przepisach poruszone mają zostać również kwestie dotyczące bezpieczeństwa i odpowiedzialności za wypadki przy pracy w domu. Ministerstwo zamierza również zamieścić w przepisach kwestie rekompensat dla pracowników np. za zużyty prąd. Jak wysoka miałaby to być rekompensata? Money.pl przypomina, że jeszcze kilka miesięcy temu rządzący planowali by było to 100 zł. Pomysł ten jednak przepadł i wysokość dodatku najprawdopodobniej będzie ustalana przez pracodawcę i pracownika, zaś w przepisach sztywnej propozycji odnośnie wysokości rekompensaty nie będzie.
Tymczasem jak zauważa portal część przedsiębiorstw już teraz wypłaca rekompensaty, przekazując pracownikom pieniądze np. na doposażenie domu. Inne firmy zwracają się do zatrudnionych o wskazanie, jaki sprzęt jest im potrzebny i zamawiają go.
Przepisy jeszcze we wrześniu
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma przedstawić przepisy jeszcze we wrześniu. Wiceszef resortu Stanisław Szwed podkreśla, iż chciałby, aby były one dziełem porozumienia na linii pracodawcy-związki zawodowe, dlatego mają być one przedmiotem dyskusji podczas Rady Dialogu Społecznego. Money.pl zwraca jednak uwagę, że w rzeczywistości MRPiPS nie wierzy w takie porozumienia i najpewniej samodzielnie zaproponuje konkretne rozwiązania.