BiznesINFO.pl Twój portfel Rekompensaty za wzrost cen prądu. Rząd ma przedstawić nowy plan pomocy
East News, Arkadiusz Ziolek

Rekompensaty za wzrost cen prądu. Rząd ma przedstawić nowy plan pomocy

23 kwietnia 2021
Autor tekstu: Kamila Jeziorska

Rekompensaty za podwyżki cen prądu stają się coraz głośniejszym tematem. Dotychczas rządzący podkreślali, że nie ma planów w sprawie rekompensat, ale wygląda na to, że wszystko się zmieniło. Minister klimatu i środowiska, Michał Kurtyka chce, aby pakiet rekompensat pomógł najuboższym uchronić się przed podwyżkami energii.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co o rekompensatach mówił minister klimatu i środowiska

  • Co w sprawie rekompensat uważa premier

  • Kto może liczyć na rekompensaty

Rekompensaty za podwyżki cen prądu znowu w grze

Podwyżki cen prądu związane są nie tylko z transformacją energetyczną kraju, ale również z instalacjami energetycznymi, które w większości pochodzą z lat 60. i 70. ubiegłego stulecia. Szef resortu przyznał, że rząd musi zainwestować w nowe instalacje, bo obecne zbliżają się do kresu wytrzymałości.

Michał Kurtyka wskazał również na kwestie związane z nowymi technologiami. Podkreślił, że fotowoltaika w Polsce rozwinęła się bardzo mocno na przestrzeni ostatnich lat. Dodał, że poza tym są jeszcze takie inwestycje jak termomodernizacja budynków, czy transmisja energii. W Polsce już 457 tys. gospodarstw domowych posiada panele fotowoltaiczne.

Jedną z najważniejszych kwestii poruszonych przez szefa resortu są rekompensaty za podwyżki cen prądu. Przypomnijmy, że dotychczas rządzący podkreślali, że te nie są planowane, jednakże wszystko wskazuje na zmiany w ich podejściu.

Minister klimatu i środowiska poinformował, że rząd pracuje nad ustawą rekompensacyjną. Michał Kurtyka w piątkowej audycji Radia Warszawa powiedział, że problem ubóstwa energetycznego w Polsce dotyczy kilku procent gospodarstw domowych. Pomimo tego, że odsetek jest niski, nie należy go lekceważyć, a rząd w połowie roku ma zamiar przedstawić rozwiązania chroniące najuboższych przed podwyżkami energii.

Jednocześnie szef resortu zastrzegł, że ustawą będą objęci tylko najubożsi. Dodał, że w ciągu ostatnich lat odsetek ubóstwa energetycznego w Polsce udało się zmniejszyć z 10 proc. do 6 proc.

Rekompensaty efektem transformacji energetycznej

O podwyżkach cen prądu, które w dużej mierze wynikają z transformacji energetycznej Polski mówił premier Mateusz Morawiecki. Podczas szczytu klimatycznego podkreślił, że wszystkie działania muszą być tak rozłożone, aby grupy mniej uposażone miały perspektywę zmiany. Dodał, że koszty muszą być rozłożone właściwie - cytuje szefa rządu portal bankier.pl.

Mateusz Morawiecki tłumaczył, że w Polsce pewne kręgi społeczeństwa nie mogą ponosić kosztów za transformację energetyczną. Podkreślił, że celem polskiego rządu jest rozłożenie kosztów w sposób sprawiedliwy społecznie.

Zdaniem szefa rządu sprawiedliwość społeczna musi być uwzględniona w środkach wydatkowanych na transformację energetyczną z budżetu Unii Europejskiej, ale także w ramach pieniędzy dysponowanych w kraju. Jednocześnie na transformacji energetycznej mają skorzystać wszyscy Polacy.

Ze strategii energetycznej przyjętej przez rząd wynika, że transformacja energetyczna Polski wyniesie ponad 1,6 bln zł w przeciągu najbliższych 30 lat. Koszty inwestycji w ramach energetyki mają pochłonąć nawet 342 mld zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Obserwuj nas w
autor
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat