BiznesINFO.pl
Reksio w sądzie. Walka o prawa autorskie trwa.

flickr, Aleksandra Ch

Reksio trafił do sądu. Problemy z prawami autorskimi do bajki

6 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Amerykanie mają Lassie, Polacy - Reksia, łaciatego kundelka obecnego w naszych domach już kilkadziesiąt lat. W ostatnim czasie łaciaty piesek Reksio zawitał przed oblicze sądu, który orzekał o prawach autorskich do sławnej kreskówki.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega spór o Reksia

  • Kto finalnie wygrał batalię o łaciatego bohatera bajki

  • Czy to koniec walki o Reksia

Reksio bohaterem polskich domów

Po raz pierwszy Reksio zawitał w polskich domach w 1967 r., a za produkcję wszystkich odcinków do roku 1971 odpowiadał Lechosław Marszałek. Był on nie tylko twórcą postaci kultowego kundelka, ale także reżyserem, scenarzystą oraz twórcą animacji. Lechosław Marszałek zdecydował się na pracę przy Reksiu po tym, jak odszedł od produkcji pełnometrażowego filmu "Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie". Wdowa po Marszałku opowiada, że mąż nie zgodził się na pracę przy bajce dla dzieci, w której postacie bawią się bronią.

Produkcją Reksia zajęło się jedno z pięciu studiów animacji powstałych w PRL - Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej. Po dziś dzień w tej malowniczej miejscowości stoi pomnik Reksia. Jednakże w tym przypadku to właśnie studio stało się stroną sporu o psiego bohatera polskich domów.

Z testamentu Lechosława Marszałka wynika, że po jego śmierci prawa do Reksia miały trafić do jego żony Heleny Filek-Marszałek - przypomina historię "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta przypomina, że to właśnie małżeństwo przez blisko 30 lat udzielało licencji do wizerunku psa oraz wspierało działania niekomercyjne.

W 2017 r. wdowa po Lechosławie Marszałku zdecydowała się na wniesie sprawy do sądu o ustalenie praw autorskich do Reksia. Tym samym Reksio znalazł się na wokandzie sądowej.

Reksio przed obliczem wymiaru sprawiedliwości

Helena Filek-Marszałek miała zdecydować się na powództwo po tym, jak licencjobiorcy działający na mocy jej zgody przy wykorzystywaniu wizerunku Reksia, otrzymali pozwy od Studia Filmów Rysunkowych. Pełnomocnik wdowy, mec. Anna Chorążewska w rozmowie z portalem bielsko.biala.pl wyjaśniła, że jej klientka stanęła w obronie "nie tylko swoich licencjobiorców, ale także powołanej przez nią Fundacji Reksio".

Rozstrzygnięcie Sądu Okręgowego w Bielsku Białej nie zapadło z korzyścią dla Heleny Filek-Marszałek. Skład orzekający w wyroku z dn. 11 lutego 2021 r. stwierdził, że "jedynym właścicielem praw autorskich do animowanej postaci psa Reksia jest bielskie Studio Filmów Rysunkowych" - pisze "DGP".

Przedstawiciele SFR wyrok nazwali wspaniałą nowiną i podkreślili, że teraz Reksio ma szansę na nowe życie. Studio planuje wypuszczenie serii maskotek z łaciatym kundelkiem.

Na razie wyrok nie jest prawomocny i nie został umieszczony na żadnej platformie, która pozwoliłaby na zapoznanie się z uzasadnieniem sądu. Żona Lechosława Marszałka zapowiada apelację, dlatego jedno jest pewne - to nie koniec walki o Reksia.

Podobne artykuły

Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Polska i Świat

Daniel Obajtek na wypłatę narzekać nie może. Tylko w 2020 zarobił niemal 1,3 mln zł

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News.Warszawa, 21.03.2021. Niedzielna msza podczas lockdownu.

Polska i Świat

Komunia czy ślub pomimo pandemii. Imprezy organizują w całym kraju

Czytaj więcej >
Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Pexels/Sora Shimazaki

Polska i Świat

ZUS zacznie od 16 maja. Dowie się o tobie jeszcze więcej

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska i Świat

Lockdown katastrofą dla gospodarki. Gowin: Tygodniowo Polska traci 2-3 mld zł

Czytaj więcej >
Jacek Sasin fot. Piotr Molecki / EAST NEWS

Polska i Świat

Jacek Sasin ma pomysł na reformę energetyki węglowej. Możemy zapłacić za nią miliardy złotych

Czytaj więcej >