Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Świetne wieści dla tysięcy Polaków. Nie będą musieli płacić PIT
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 06.07.2020 02:00

Świetne wieści dla tysięcy Polaków. Nie będą musieli płacić PIT

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 15.03.2018. n/z Rozliczenie podatku.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Renta dożywotnia z podatkiem PIT?

Dziennik Gazeta Prawna donosi o decyzji Krajowej Informacji Skarbowej dotyczącej rozliczania renty dożywotniej. Starsza kobieta zawarła umowę dożywocia z wnuczkiem, polegającą na przepisaniu na niego prawa własności do nieruchomości w zamian za dożywotnie utrzymanie.

"Co do zasady nabywca powinien przyjąć dożywotnika jako domownika, dostarczać mu wyżywienie, ubrania, mieszkania, światła i opał, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. Strony umowy mogą jednak postanowić, że utrzymanie będzie polegało na wypłacaniu co miesiąc, aż do śmierci dożywotnika, ustalonej kwoty pieniężnej" - tłumaczy Patrycja Dudek w Gazecie Prawnej.

Zgodnie z umową wnuczek w kwietniu 2019 roku zaczął wypłacać kobiecie rentę w wysokości 500 zł. Jednak kobieta nabyła nieruchomość, którą przekazała wnuczkowi, jeszcze w tym samym 2019 roku, a zgodnie z ustawą PIT zbycie nieruchomości przed upływem pięciu lat od jej nabycia skutkuje koniecznością odprowadzenia podatku od uzyskanego w ten sposób dochodu. Istniało więc podejrzenie, że kobieta musi odprowadzać PIT od otrzymywanej comiesięcznie renty dożywotniej, która miałaby składać się na dochód ze zbycia nieruchomości. Starsza kobieta postanowiła wyjaśnić tę sprawę w KIS.

Nieokreślona wysokość dochodu z renty wyklucza PIT

Dyrektor KIS uznał, że świadczenie otrzymywane w ramach renty dożywotniej nie może być uznane za dochód ze zbycia nieruchomości. "Ważne świadczenia otrzymywane na podstawie umowy dożywocia nie są ceną za przeniesienie własności nieruchomości lub prawa" - czytamy w Gazecie Prawnej. Wynika to z faktu, że aby odprowadzić podatek PIT od dochodu uzyskanego w związku z przeniesieniem własności nieruchomości na drugą osobę, należałoby określić wysokość tego dochodu.

Jednak ze względu na to, że nieokreślony jest czas, przez jaki wypłacana będzie kobiecie renta w ramach umowy dożywocia, nie sposób określić jaka będzie finalna suma całości świadczeń. W chwili zawarcia umowy dożywocia nie da się określić długości jej trwania. Dożywotnik - czyli osoba zbywająca nieruchomość - nie musi więc płacić podatku dochodowego od renty, jako że otrzymywane świadczenie w momencie podpisywania umowy było niepoliczalne.

Tagi: Renta PIT